Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Patrząc z perspektywy ostatnich lat na organizację Igrzysk Olimpijskich, nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż hasła szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów, będące przecież podstawą idei olimpijskiej, przestają być sprawą najważniejszą. Giną gdzieś pośród milionów dolarów zysku ze sprzedaży batoników, będących jedynymi batonikami igrzysk, i horrendalnie drogich biletów.

Patrząc z perspektywy ostatnich lat na organizację Igrzysk Olimpijskich, nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż hasła szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów, będące przecież podstawą idei olimpijskiej, przestają być sprawą najważniejszą. Giną gdzieś pośród milionów dolarów zysku ze sprzedaży batoników, będących jedynymi batonikami igrzysk, i horrendalnie drogich biletów.

Serwer Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano jest chyba pierwszym internetowym serwisem, którego praktycznie wszystkie podstrony opatrzone są logo sponsorów oraz reklamami ich produktów.

Zdaję sobie jednak sprawę z faktu, iż właśnie dzięki tym batonikom mogę zobaczyć bezpośrednią telewizyjną relację z finałów slalomu alpejskiego, nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko pogodzić się z tym. Reklama jest już bowiem wszędzie i jeśli nie możemy od niej uciec, możemy z niej przynajmniej skorzystać. Przekonałem się o tym, opisując moją wędrówkę po serwisach WWW, związanych z tegoroczną zimową olimpiadą w Nagano. Zaskoczyło mnie, iż nie spotkałem ani jednej dobrej (wartej obejrzenia) strony WWW pozbawionej sponsora lub choćby reklam.

Olimpiada w Nagano

Pierwszy, oficjalny serwer WWW Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (przygotowany przez firmę IBM) znajduje się pod adresem: http://www.nagano.olympic.org. Muszę przyznać, że jest on wykonany profesjonalnie, a użyte w nim programy (aplety) Javy udowodniły mi naocznie pełnię możliwości tego języka.

Przeglądanie zawartości głównego serwisu internetowego igrzysk warto rozpocząć od poznania miejsca imprezy. Dzięki zgromadzonym informacjom, odnalazłem pełną historię Nagano, poznałem jego główne zabytki i obejrzałem trójwymiarową panoramę miasta. Kamera rejestrująca na bieżąco widok ze skoczni narciarskiej pozwoliła mi lepiej wyobrazić sobie samo miasto. Termometr wskazujący aktualną temperaturę w Nagano sprawił, że przez chwilę cieszyłem się z panującego w Warszawie "ciepła".

Przejrzałem szczegółowy program olimpiady, poznałem rozmieszczenie obiektów sportowych w mieście, a nawet zerknąłem na rozkład tras bezpłatnych autobusów, będących główną komunikacją w zamkniętej na czas olimpiady strefie miasta. Gdybym planował wyjazd do Nagano, przydałaby mi się także informacja o możliwościach dojazdu na olimpiadę z większych miast Japonii. Jednak z braku odpowiednio dużych zasobów finansowych, rozkład jazdy okazał się dla mnie bezużyteczny.

Stwierdzenia takiego nie mogę jednak użyć w odniesieniu do działu poświęconego wizerunkowi tegorocznych igrzysk. Obejrzałem w nim oficjalne maskotki imprezy, posłuchałem hymnu i oceniłem wygląd oficjalnych plakatów. Duże wrażenie wywarła na mnie i prawdopodobnie na większości użytkowników serwisu baza danych o państwach, których zawodnicy uczestniczą w tegorocznych igrzyskach. Po wybraniu z obracającej się trójwymiarowej kuli ziemskiej kontynentu europejskiego i w dalszej kolejności Polski, ujrzałem aktualne dane gospodarcze, informacje o stanie środowiska i przejrzałem pełną historię naszego kraju. Ponieważ w chwili oddania tego artykułu do druku igrzyska jeszcze się nie rozpoczęły, nie mam możliwości oceny funkcjonowania serwisu informacyjnego, który - według zapewnień IBM - umożliwi uzyskanie najświeższych wiadomości z przebiegu imprezy i wyników sportowców. Oceniając jednak to, co udało mi się zobaczyć na oficjalnej stronie olimpiady, nie musiałem się długo zastanawiać, aby przyznać serwisowi najwyższą z możliwych notę.

Igrzyska dla sportowców niepełnosprawnych

Twórcy oficjalnego serwisu informacyjnego zimowej olimpiady przygotowali również stronę WWW odbywającej się trochę później olimpiady dla sportowców niepełnosprawnych.

Olimpiada od zawsze traktowana jest jako święto sportu, dlatego nieodłącznie towarzyszącym jej elementem są igrzyska sportowców niepełnosprawnych. Odbywają się one zawsze w późniejszym terminie i nie są tak szczegółowo relacjonowane przez tradycyjne media, jak igrzyska sportowców pełnosprawnych. Internet umożliwił bliższe poznanie charakteru i przebiegu tej imprezy poprzez znajdujący się adresem http://www.nagano.paralympic.org/ oficjalny serwis Zimowej Olimpiady Sportowców Niepełnosprawnych w Nagano. Skorzystałem więc z tej okazji i zajrzałem na opracowane przez IBM strony WWW . Nie prezentują się one tak okazale, jak opisywane wyżej, co można tłumaczyć niższą pod względem komercyjnym rangą tej imprezy. Po przejrzeniu maskotek, plakatów i odsłuchaniu hymnu tegorocznych igrzysk, obejrzałem medale przygotowane specjalnie na tę imprezę.

Sportowcy niepełnosprawni z naturalnych przyczyn nie mogą startować we wszystkich olimpijskich dyscyplinach. Rywalizacja w zimowych igrzyskach obejmuje więc pięć, niezwykle trudnych dyscyplin .W poświęconym im dziale serwisu WWW można znaleźć szczegółowy opis oraz kryteria, jakie muszą spełnić zawodnicy. Duże wrażenie wywarł na mnie biatlon, w którym rywalizują sportowcy niewidomi. Uprawianie tej dyscypliny jest możliwe dzięki specjalnym aparatom dźwiękowym, ułatwiającym (?) określenie właściwego kierunku trasy biegu i umiejscowienie celu strzeleckiego. W tej sposób niewidomi sportowcy walczą o olimpijskie medale, tak jak ich zdrowi koledzy. Choć dzięki transmisji w formacie RealAudio miałem okazję poznać próbki tych sygnałów dźwiękowych, zrozumiałem, że nawet za ich pomocą nigdy nie trafiłbym z karabinu w żaden z ocenianych celów. Tym większy jest więc mój podziw dla sportowców niepełnosprawnych.

Oficjalny serwer olimpiady specjalnej udostępnia również wszystkie niezbędne informacje dla przyjeżdżających na igrzyska widzów. Dzięki serwerowi można wynająć pokój w sieci hoteli, poznać trasy dojazdów do miejsc zawodów i zapoznać się z opisami okolic Nagano.

Oceniając serwis olimpiady specjalnej w Japonii, wziąłem pod uwagę fakt, że w chwili pisania tego artykułu dział informacyjny nie był jeszcze z naturalnych przyczyn gotowy. Mając dodatkowo w pamięci doskonały, opisywany na początku tego artykułu, oficjalny serwis WWW olimpiady dla sportowców pełnosprawnych, zauważyłem między nimi wyraźne różnice wypadające na korzyść pierwszego z nich. Po zastanowieniu, zdecydowałem o przyznaniu oficjalnemu serwisowi Zimowych Igrzysk Olimpijskich dla Sportowców Niepełnosprawnych w Nagano trzech punktów na pięć możliwych.

Kończąc wycieczkę po serwisach WWW tegorocznej olimpiady zimowej w Nagano, chciałbym życzyć zarówno Czytelnikom, jak i sobie, by treść i oprawa graficzna internetowych stron nie zależała jedynie, tak jak w przypadku firmy IBM, od pieniędzy potencjalnie dzięki nim zarobionych.


Zobacz również