Złota dwudziestka

Świat open source zmienia się. Wolne oprogramowanie coraz częściej staje się podstawą działania komercyjnych przedsiębiorstw. Zbliża się także kolejny etap open source'owej ewolucji - wersja 3.0 licencji GPL.

Świat open source zmienia się. Wolne oprogramowanie coraz częściej staje się podstawą działania komercyjnych przedsiębiorstw. Zbliża się także kolejny etap open source'owej ewolucji - wersja 3.0 licencji GPL.

Zestawienie programów open source

Zestawienie programów open source

Open source staje się popularny nie tylko wśród użytkowników niechcących płacić za oprogramowanie, które można mieć za darmo. Coraz więcej firm udostępnia technologie i produkty na zasadach open source, a czerpie zyski ze szkoleń, pomocy technicznej czy sprzedaży pudełkowych dystrybucji programów, które można również pobrać z Internetu. Model biznesowy oparty na open source wydaje się bardzo kuszący, przede wszystkim z powodu entuzjastycznych i zaangażowanych grup użytkowników, wykrywających błędy w programach i pomagających je usprawnić. Coraz częściej jednak słychać głosy, że przeinwestowanie open source może zakończyć się przykrą niespodzianką, podobną do słynnego "pęknięcia bańki internetowej". Najbardziej aktywni internauci pozostają przy ulubionych projektach, podczas gdy trudno skupić większą liczbę zapaleńców wokół nowych pomysłów. Wiele z prób zastosowania podejścia open source do oprogramowania biznesowego czy inżynierskiego zakończyło się sukcesem, ale wciąż najbardziej znane produkty pozostają komercyjne i "zamknięte".

Tymczasem ruszają prace nad licencją GPL 3.0. Pierwszy szkic ma być dostępny w styczniu 2006. Podobnie jak 14 lat temu, nad treścią pracują Richard Stallman i Eben Moglen (GPL 2.0 została opublikowana w czerwcu 1991). GPL 3.0 dotyczyć ma m.in. kwestii związanych z ochroną patentową technik programistycznych i pobieraniem opłat za dostarczanie oprogramowania. Wersja 2.0 początkowo spotkała się z umiarkowanym zainteresowaniem, z pewnością obecnie będzie inaczej. Liczbę osób zaangażowanych w opiniowanie i komentowanie wstępnych szkiców GPL 3.0 szacuje się na ponad 150 tysięcy. W niedalekiej przyszłości planowana jest także nowa wersja licencji LGPL.

GIMP 2.3.5

Informacje http://wwww.gimp.org

Rodzaj program graficzny

GIMP to chyba najsłynniejszy program graficzny dostępny na licencji open source. Można go uruchomić praktycznie w dowolnym systemie operacyjnym, ma także polską wersję językową. Najlepiej sprawdza się w retuszu zdjęć cyfrowych, dorównując takim tuzom, jak Corel Paint Shop Pro czy Ulead PhotoImpact. Trudno jednak porównywać te aplikacje - sposób pracy z GIMP-em jest dość nietypowy - najczęściej używany element interfejsu to rozbudowane menu podręczne, ponadto brak kreatorów, gotowych, prostych narzędzi dla początkujących. Aby w pełni wykorzystać możliwości programu, należy dokładnie zaznajomić się z pracą na warstwach, używaniem zaznaczania, masek, kanałów. GIMP oferuje praktycznie wszystkie funkcje fotoretuszerskie, o jakich można marzyć w domowych i półprofesjonalnych zastosowaniach: malowanie, wypełnianie gradientem i deseniem, niezbędne przy retuszu klonowanie, a także potężny zestaw filtrów i efektów specjalnych (tzw. Script-fu). Może być w dużej mierze dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Świetnym narzędziem są np. dynamiczne skróty klawiaturowe - tak szybkiego tworzenia skrótów do często używanych funkcji nie znajdziesz w żadnym innym programie.

Jakie nowości pojawiły się w GIMP 2.3.5? Przede wszystkim są wreszcie pierwsze próby wprowadzenia funkcji zarządzania kolorem, niezbędnej w profesjonalnych zastosowaniach. Interfejs programu także nieznacznie zmieniono, m.in. zreorganizowano układ opcji w menu Filtry. Do kilku filtrów wprowadzono drobne udogodnienia (najczęściej jest to okno podglądu). Sporo zmian znajdziesz w obsłudze skryptów, a wtyczki do programu mają teraz większe możliwości, m.in. modyfikowania standardowych części menu aplikacji. Wersja 2.3.5 określana jest jako rozwojowa, najbliższą stabilną ma być wersja 2.4.0.

µTorrent 1.2

Informacje http://www.utorrent.com

Rodzaj wymiana plików

Ta aplikacja (nazwę należy wymawiać "mikrotorrent") to bardzo wygodny klient do wymiany plików poprzez protokół BitTorrent. Doskonale nadaje się do szybkiego pobierania plików dostępnych jako torrenty, przyda się także osobom udostępniającym pliki. Do największych zalet µTorrent należą niewielkie rozmiary (tylko 105 KB!) oraz minimalne obciążenie pamięci (z reguły poniżej 6 MB) i połączenia sieciowego. Program pozwala na jednoczesne pobieranie wielu plików, udostępnia zaawansowane narzędzia do zarządzania obciążeniem połączenia sieciowego. Dostępny jest w kilku wersjach językowych, w tym polskiej. W wersji 1.2 pojawiło się kilka istotnych nowości, m.in. pełna obsługa protokołu DHT (Distributed Hash Table), co usprawnia i przyspiesza wyszukiwania danych w zdecentralizowanych sieciach, a ponadto pozwala na pobieranie torrentów pozbawionych aktywnego trackera (nie umożliwia jednak ich tworzenia). Nowa wersja µTorrent potrafi również rozpoznawać kraj, w którym pracuje inny komputer w sieci BitTorrent - na podstawie adresu IP.

W tym miejscu kilka słów wyjaśnienia należy się wszystkim tym, którzy jeszcze nie rozpoczęli zabawy z torrentami. BitTorrent to protokół sieciowy umożliwiający przesyłanie plików, przy czym wszyscy pobierający plik uczestniczą w jego wysyłaniu. W ten sposób tworzy się sieć, a początkowy serwer udostępniający plik nie jest nadmiernie obciążony. Wymiana danych rozpoczyna się od pliku .torrent, zawierającego informacje potrzebne do rozpoczęcia pobierania. Peer to każdy z użytkowników pobierających plik (a więc jednocześnie także wysyłających jego części innym). Pod nazwą seed (ziarno) kryją się użytkownicy dysponujący pełną wersją wymienianego pliku. Tracker wreszcie to serwer, przechowujący i udostępniający dane o wszystkich użytkownikach pobierających dany plik.

TrueCrypt 4.0

Informacje http://www.truecrypt.org

Rodzaj szyfrowanie danych

TrueCrypt to jeden z najlepszych programów do szyfrowania danych dostępnych na licencji open source. Na początku listopada 2005 roku udostępniono czwartą wersję aplikacji, a w niej wiele nowości. Chyba najważniejszą jest dostępność tej samej wersji do Linuksa i pełna obsługa 64-bitowych Windows XP i Windows Server 2003. Ciekawą nowością jest możliwość użycia dowolnych plików jako części hasła. Po wpisaniu hasła trzeba też wskazać plik (lub kilka plików) na dysku i dopiero wtedy dane będą odszyfrowane. To dodatkowe zabezpieczenie chroni przede wszystkim przed programami szpiegującymi, zwłaszcza przechwytującymi naciśnięcia klawiszy. Kolejną ochronę daje automatyczne blokowanie dostępu do wybranych plików (po określonym czasie bezczynności). TrueCrypt 4.0 obsługuje również pliki lokalizacyjne, można więc przygotować dowolną wersję językową programu.

Fasterfox 0.8.1

Informacje http://fasterfox.mozdev.org

Rodzaj dodatek do przeglądarek

Fasterfox 0.8.1. to dodatek do Mozilli Firefox, usprawniający działanie tej przeglądarki, przede wszystkim przyspieszający otwieranie stron internetowych. Jak to możliwe? Fasterfox używa sprytnej techniki - w czasie, gdy żadna strona nie jest pobierana (np. wskazana już została otwarta i użytkownik ją czyta), pobiera strony, do których prowadzą odnośniki z bieżącej witryny. Projektanci założyli, że następnie internauta najprawdopodobniej odwiedzi jedną z witryn, do których prowadzą odnośniki z bieżącej strony. Konfiguracja wtyczki jest prosta - wystarczy wybrać stopień przyspieszenia wydajności renderowania stron z Narzędzia | Opcje | Fasterfox. Jeśli po zainstalowaniu wtyczki w oknie opcji nie pojawiła się karta Fasterfox, należy zamknąć i ponownie uruchomić przeglądarkę. Aby zainstalować dodatek, wystarczy przeciągnąć odpowiedni plik XFI do otwartego okna Firefoksa, a następnie postępować zgodnie wyświetlanymi poleceniami.

GMail Mobile 1.0

Informacje http://gmail-mobile.sourceforge.net

Rodzaj mobilny dostęp do poczty elektronicznej

GMail Mobile to projekt związany z pocztą Gmail, ale nie firmuje go Google. Pozwala odbierać i wysyłać pocztę przez Gmail, wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego. Jedyny problem to instalacja aplikacji napisanej w języku PHP - musisz mieć aktywne konto WWW z obsługą PHP, nie jest jednak wymagana baza MySQL. Jeśli masz jakiekolwiek konto WWW z obsługą PHP, wystarczy skopiować pliki GMail Mobile do nowego katalogu w ramach tego konta. Uruchomienie aplikacji z poziomu telefonu komórkowego jest proste - należy otworzyć odpowiednią stronę w przeglądarce WAP.

GMail Mobile oferuje dostęp praktycznie do pełnej funkcjonalności Gmail, w tym nawet obsługi załączników. Oczywiście interfejs, za pomocą którego skorzystasz z poczty, jest maksymalnie uproszczony, dostosowany do miniaturowych wyświetlaczy w telefonach komórkowych.

Xint 4.1

Informacje http://www.xtort.net

Rodzaj edytor programistyczny

Xint 4.1 to prosty edytor plików tekstowych, jedna z dziesiątków aplikacji służących jako zamienniki standardowego Notatnika. Kilka zalet wyróżnia go spośród konkurencji. Przede wszystkim potrafi kolorować tekst zgodnie ze składnią wielu popularnych języków programowania, a także HTML. Umożliwia także łatwą zamianę kodu HTML na czysty tekst. Ze względu na kolorowanie programiści mogą z powodzeniem użyć Xint 4.1 jako zastępczego edytora kodu źródłowego, wykorzystają także numerowanie wierszy oraz szybkie wyszukiwanie i zamianę tekstu. Niezwykle przydatna podczas pisania programów okazuje się funkcja zapisywania wycinków tekstu w oddzielnym pliku. Dodatkowo Xint 4.1 oferuje szyfrowanie plików za pomocą mocnego algorytmu Twofish z kluczem 160-bitowym, a także wiele przydatnych funkcji programom, np. łatwe wstawianie nawiasów.

Nowe wersje

ClamWin 0.87.1

Informacje http://www.clamwin.com

Antywirus do Windows oparty na ClamAV znanym z Linuksa.

Comix 1.5

Informacje http://comix.sourceforge.net

Przeglądarka plików graficznych, przystosowana do oglądania komiksów.

SuSE Linux 10.1 Alpha 3

Informacje http://www.novell.pl

Nowa wersja rozwojowa jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa.

7-Zip 4.30 Beta

Informacje http://www.7-zip.org

Ciekawy archiwizer, obsługujący ZIP także własny rodzaj archiwów: 7z.

Paint.NET 2.5 RC 2

Informacje http://www.eecs.wsu.edu/paint.net

Świetny program graficzny, przydatny zwłaszcza do retuszu zdjęć cyfrowych.

Portable Gaim 1.5

Informacje http://portableapps.sourceforge.net

Specjalna wersja komunikatora Gaim, która może być uruchomiona np. z klucza USB.

Xaraya 1.0

Informacje http://www.xaraya.com

Środowisko tworzenia aplikacji sieciowych w języku PHP.

Launch4j 2.0.0

Informacje http://launch4j.sourceforge.net

Narzędzie do przetwarzania aplikacji Java na standardowe programy Windows.

EverCrack 1.0.7

Informacje http://www.cjb.cc/members/evercrack/main.html

Środowisko do analizy kryptograficznej różnych sposobów szyfrowania danych.

Cream CRM 2.0

Informacje http://cream.campware.org

System zarządzania kontaktami z klientem dostępny na zasadach open source.

KnowledgeTree 2.0.7

Informacje http://www.ktdms.com

Zaawansowany system zarządzania dokumentami.


Zobacz również