iPhone 8 – pogłoski o dacie premiery, cechach i specyfikacji. Wiemy, że stylistyką nawiąże do iPhone’a 4

Zapomnij o iPhone’ie 7, bo to iPhone 8 zainteresuje cię bardziej. Nowy model pojawi się w 2017 roku, by uczcić 10. urodziny pierwszego kultowego urządzenia o tej nazwie. Zebraliśmy już nieco nowinek na temat potencjalnej daty premiery, możliwości i podzespołów nowego smartfonu Apple’a.

Bardzo niedawno zapowiadaliśmy iPhone’a 7, a tymczasem słychać już coraz więcej pogłosek na temat kolejnej wersji urządzenia. Jesteśmy pewni, że Apple kilka istotnych nowości i usprawnień zatrzyma w tajemnicy aż do premiery, ale warto rzucić okiem na to, co już wiemy o nowym wydaniu kultowego iPhone’a.

iPhone 8 czy iPhone 7s?

Technicznie rzecz biorąc kolejny iPhone powinien się nazywać 7s. Mówi się jednak, że planowane zmiany są tak znaczące, że Apple będzie musiało zaktualizować nazwę o cały numer. Istnieją też pogłoski, że nowy smartfon będzie się nazywał po prostu „iPhone” (bez numeru) lub też „iPhone Pro”. Na razie pozostaniemy jednak przy nazywaniu iPhone’a z 2017 roku: iPhone 8.

Aktualne ceny iPhone 7

iPhone 8 – kiedy pojawi się na rynku?

Jest trochę za wcześnie, by mówić o dacie premiery iPhone’a 8. Jeśli tradycja zostanie podtrzymana to może to być wrzesień 2017 r. Data premiery nie jest jednak tak łatwa do przewidzenia jak zwykle. 2017 rok to 10 urodziny pierwszego iPhone’a, więc nie zdziwimy się, jeśli Apple wprowadzi w tym względzie jakieś zmiany. Urozmaiceń i nowości szykuje się zresztą sporo.

Jak donosi Wall Street Journal: "Apple planuje większe zmiany w designie w 2017 roku, czyli 10. rocznicę oryginalnego iPhone’a. Wśród zmian może być wprowadzenie ekranu OLED na całym przednim panelu i wyeliminowanie przycisku Home, a w jego miejsce wbudowanie w ekran czujnika odcisków palców.” Miały o tym mówić osoby związane z projektem.

"Na spotkaniu z władzami firmy Apple, jeden z jej chińskich inżynierów zapytał, dlaczego tegoroczny model [iPhone 7] nie miał istotnych zmian designu zgodnie z normalnym cyklem dwuletnim Apple. Jedna z osób obecnych na spotkaniu pamięta, że odpowiedź brzmiała, że nowa technologia potrzebuje trochę czasu na wdrożenie. Osoby zaznajomione z tematem twierdzą, że pewne technologie, które Apple ma nadzieję zastosować w iPhone’ie, takie jak zakrzywiony ekran, nie były gotowe do tegorocznych modeli" – dodaje Wall Street Journal.

Jeśli cykl wydawniczy Apple zostałby zachowany, wydany w tym roku iPhone 7 doczekałby się następcy w postaci iPhone’a 7S w 2017 r. Dziesiąte urodziny sugerują jednak, że Apple będzie chciało zrobić coś specjalnego z tej okazji, a model „S”, który zwykle wprowadza drobne poprawki, może nie wystarczyć.

Artykuł Nikkei zasugerował ostatnio, że w 2017 roku będą trzy nowe modele iPhone’a. Brzmiało to tak, jakbyśmy mieli otrzymać tradycyjne 4,7- i 5,5-calowe modele (coś jak iPhone 7 i 7 Plus), oraz trzeci nowy model "Pro" z 5,5-calowym lub większym wyświetlaczem oraz zakrzywionym ekranem. Informatorzy Nikkei donosili, że ekran będzie „wygięty po obu stronach”, co przypomina nam Samsunga Galaxy Note 7. Oczywiście technologii tej nie ma w iPhone’ie 7, ale nie znaczy to, że nie będzie takiego ekranu w iPhone’ie 8.

iPhone 8 – specyfikacja i nowe funkcje

Jeśli Apple rzeczywiście planuje coś specjalnego na 10. urodziny iPhone’a, to iPhone 8 będzie bez wątpienia urządzeniem, którego zapragną wszyscy użytkownicy iPhone’ów w dniu jego premiery. Czy zobaczymy największe kolejki w historii?

Połączenie designu i zmian sprzętowych uczyni z iPhone’a 8 najbardziej radykalnie zmieniony nowy iPhone do tej pory – jeśli oczywiście wierzyć plotkom i przeciekom.

iPhone 8 – ekran

Jony Ive, główny projektant Apple, już od dawna chciał wprowadzić iPhone’a, który przypominałby pojedynczą taflę szkła. Rocznica w 2017 może być dobrą okazją. Po sieci krąży pogłoska, że co najmniej jeden iPhone w 2017 roku będzie korzystał ze szklanej obudowy. Informacja ta ma pochodzić od dostawcy Apple, firmy Catcher Technology. Szkło z przodu i z tyłu uczyniłoby go bardzo unowocześnioną wersją iPhone’a 4S.

W połączeniu z plotką, że iPhone 8 będzie miał ekran OLED obejmujący cały przedni panel, informacja ta staje się coraz ciekawsza. Nie mówimy tylko o likwidacji bocznych ramek. Apple może nawet pójść tak daleko, by pozbyć się górnej i dolnej ramki ekranu. Przycisk fizyczny Home zostanie usunięty, a skaner linii papilarnych TouchID zintegrowany z ekranem.

Patent złożony w marcu 2015 stwierdza: "Interfejs człowiek-maszyna składa się z elektronicznego urządzenia wyświetlającego, które jest w stanie przedstawić tekst, grafiki, obrazy, ikony i inne dane zwykle pokazane na ekranie, a dodatkowo zawiera przejrzysty obszar czujnika dotykowego, umieszczony powyżej urządzenia wyświetlającego."

Film koncepcyjny poniżej pochodzi z DeepMind i pokazuje, jak iPhone wyglądałby z wyświetlaczem na całej powierzchni panel przedniego. Trzeba przyznać, że robi to całkiem dobre wrażenie.

Inna koncepcja iPhone’a z wyświetlaczem bez ramek pojawiła się na początku 2016 roku w iPhone-Tricks.com. To tylko koncepcja, ale pokazuje, jak może wyglądać iOS 10 – w tym ciekawy pomysł, że niektóre z ikon mogą być bardziej w stylu widgetów z Androida lub „kafelków” Windows Phone.

Elastyczny ekran OLED sprawi, że iPhone 8 może być cieńszy i mieć zakrzywione krawędzie ekranu jak w przypadku Samsung Galaxy S7. Może też zużywać mniej energii, oferując jednocześnie lepszy kontrast i odwzorowanie kolorów. Apple już wykorzystuje wyświetlacz OLED w swoich smartwatchach Apple Watch.

Pojawiają się informacje, że dział Samsung Display pracuje obecnie nad nowym elastycznym OLED-em dla iPhone’a i jest gotowy zainwestować miliardy w nową fabrykę, by nadążyć za popytem i sprostać zamówieniu Apple do 45 000 paneli miesięcznie.

Ta koncepcja z ConceptsiPhone pokazuje, jak może wyglądać wyświetlacz OLED iPhone bez ramek.

Ta koncepcja z ConceptsiPhone pokazuje, jak może wyglądać wyświetlacz OLED iPhone bez ramek.

Jak podkreślono w Patently Apple, firma złożyła wniosek i przyznano jej patenty, które również mogą być wykorzystane w iPhone’ie w 2017 roku. Sugerują one wyświetlacz z zakrzywionym ekranem, które pozwolą na wykorzystywanie jego boków jako aktywnych wirtualnych przycisków. Na przykład, mogą uaktywniać się, gdy będziemy korzystać z aparatu. Jeśli to prawda, to iPhone będzie rywalizować z funkcjami ekranu krawędziowego Samsunga.

Słyszeliśmy też pogłoski o ekranie iPhone’a 7, które nigdy nie doszły do skutku. Możliwe, że zobaczymy je w iPhonie 8.

Economic Daily News spekulowało, że iPhone 7 mógłby być wyposażony w wyświetlacz 3D, niewymagający korzystania z okularów 3D. Serwis twierdził wówczas, że firma TPK współpracująca z Apple pracuje nad projektem wyświetlacza 3D bez okularów. Biorąc jednak pod uwagę, że inni już próbowali (pamiętacie LG Optimus 3D?) i nigdy za dobrze to nie wyszło, nie czekamy na tę funkcję z niecierpliwością.

Były też plotki sugerujące, że iPhone 7 może mieć wyświetlacz ściany bocznej, podobny do krawędzi Galaxy S7 edge i Note 7. Tę plotkę zainspirował patent firmy Apple, który został opublikowany w 2015 roku. Wskazywał on na możliwość pojawienia się w przyszłości iPhone’a z wyświetlaczem na bokach urządzenia, który posiadałby skróty do różnych funkcji urządzenia.

Koncepcja zaprezentowana przez Michaela Shanksa.

Koncepcja zaprezentowana przez Michaela Shanksa.

iPhone 8 – design

Według pogłosek obudowa następnego iPhone’a może mieć ceramiczny tył, tak jak One Plus X. Może to ułatwić wdrożenie bezprzewodowego ładowania. Plotka pochodzi z Business Korea, ale nie ma rzeczywistych dowodów na poparcie twierdzenia. Istnieje jednak grafika, pokazująca jak to może wyglądać (poniżej).

Kilka miesięcy później, Wall Street Journal poinformował, że Jony Ive chce by iPhone wyglądał jak "pojedyncza tafla szkła". Podobne pogłoski mówią, że nowy iPhone będzie miał szklany tył obudowy podobny do rywali, takich jak Xperia Z5.

Allen Horng, prezes i dyrektor wykonawczy Catcher Technology, kluczowego dostawcy Apple powiedział: "O ile mi wiadomo, tylko jeden z przyszłorocznych model [iPhone’a] będzie miał szklaną obudowę. Nie sądzę, by ten ruch miał wpływ na dochody Catcher Technology, gdyż szklana obudowa wciąż potrzebuje wytrzymałej metalowej ramki, wymagającej zaawansowanej technologii produkcyjnej i nie byłaby tańsza od obecnych modeli”.

Przed wprowadzeniem iPhone’a 7 słyszeliśmy pogłoski, że jego aparat nie będzie wystawał z ponad powierzchni tylnego panelu, jak to jest obecnie w iPhonie 6s i 6s Plus. Tak się nie stało, ale ta zmiana designu może ujrzeć światło dzienne w iPhone’ie 8.

Mamy też więcej informacji na temat możliwego designu iPhone’a 8 od Ming-Chi Kuo z KGI Securities, który powiedział, że jest prawdopodobne, iż telefon będzie miał szklany przód i tył podobnie jak iPhone 4. Kuo dodał, że Apple może korzystać ze stali nierdzewnej w modelach premium.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe kwiecień 2017

Do 1000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 2000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 3000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 4000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artukule: Ranking komputerów stacjonarnych – kwiecień 2017

iPhone 8 – procesor

iPhone 8 może być wyposażony w procesor Apple A11 oparty na procesie 10 nm.

iPhone 8 – ładowanie bezprzewodowe

Uważa się, że w nowym iPhone'ie z 2017 roku po raz pierwszy pozwoli na korzystanie z bezprzewodowego ładowania.

W styczniu 2016 Apple miało pracować nad bezprzewodowym ładowaniem za kulisami. Wiedzieliśmy jednak, że nie należy spodziewać się ładowania bezprzewodowego bez maty ładującej przed 2017 r.

Jednym z powodów braku bezprzewodowego ładowania indukcyjnego w iPhone’ie było to, że technologia nigdy wcześniej nie działała przez aluminium. Qualcomm ujawnił jednak, że dokonał w tej dziedzinie przełomu, więc jest to teraz możliwe dla Apple.

Więcej wagi poświęcono informacji o bezprzewodowym ładowaniu gdy pojawiły się dowody, że Apple zaczęło współpracować z Energous. Według VentureBeat jeden z dokumentów firmy Energous wskazuje na to, że Apple przeprowadzi testy zgodności technologii WhatUp tej firmy ze swoimi urządzeniami, a co za tym idzie technologia zasilania bezprzewodowego tej firmy zostanie użyta przez Apple w jednym z nowych urządzeń.

Ciekawe w tej konkretnej technologii jest to, że ładowanie nie wymaga bezprzewodowej maty ładującej, czy stacji dokującej, lecz sygnał może przebyć do 4,5 m i ładować do 12 urządzeń na raz.

iPhone 8 – przycisk Home

IPhone 8 nie będzie miał podobno przycisku Home. Albo przynajmniej nie będzie on fizycznym przyciskiem. Artykuł Bloomberga wspomina, że w ramach zmiany designu telefonu, który skupi się na ekranie, Apple pozbędzie się fizycznego przycisku Home. Powód jest niejasny, ale efektem będzie elegancki, gładki design.

Jeśli Apple usunie przycisk Home, to z konieczności funkcja Touch ID będzie musiała zostać umieszczona w innym miejscu. Plotka wywołana nowym patentem Apple mówi, że czytnik linii papilarnych Touch ID będzie działał na całej powierzchni ekranu a nie tylko na przycisku Home. W efekcie, przycisk ten może zostać usunięty i zrobić miejsce dla większego wyświetlacza bez powiększenia ogólnej wielkości smartfona.

Te pogłoski wydawały się dość daleko idące, ale może tak właśnie będzie. Sonavation niedawno ogłosiło, że znalazło sposób, aby wstawić tego typu czujniki biometryczne pod wyświetlaczem pokryte szkłem Gorilla Glass, tak by były w stanie odczytać odciski palców użytkowników.

Nowo opracowana technika "dobrze nadaje się do odczytywania odcisków palców przez szkło, a zaprojektowano ją specjalnie by dostarczyć zaawansowane zabezpieczenia mogące być łatwo zintegrowane z urządzeniami mobilnymi i urządzeniami IoT" – powiedział Rainer Schmitt z Sonavation.

Firma twierdzi, że jej technologia jest lepsza od ID Touch (i większości innych skanerów linii papilarnych na rynku), dzięki możliwości skanowania odcisków palców na mokrych, brudnych lub tłustych palcach. Choć nie wiadomo, jakie urządzenie pierwsze będzie wyposażone w tę nową technologię, zakładamy jednak, że to nowy iPhone lub flagowy smartfon z Androidem.

iPhone 8 – skaner siatkówki

iPhone 8 może być wyposażony w technologie biometryczne takie jak rozpoznawanie twarzy czy skanowanie tęczówki. Jeśli to drugie jest prawdą, skaner siatkówki może uzupełnić lub zastąpić technologię Touch ID. Choć zastąpienie jej byłoby bardziej zgodne z oczekiwanym usunięciem przycisku Home.

iPhone 8 – bezpieczeństwo

iPhone 8 mógłby rejestrować odciski palców i być może zdjęcia złodzieja, który go ukradł. AppleInsider poinformowało o patencie zgłoszonym w kwietniu, który opisuje sposób przechowywania danych biometrycznych w przypadku wykrycia nieautoryzowanego użytkownika. Może to być wykorzystane do zidentyfikowania złodzieja i z kolei prowadzić do odzyskania skradzionego urządzenia. Nie wiadomo dokładnie, jak Apple może korzystać z technologii, ale patent mówi również na temat uczenia się urządzenia, by było na tyle inteligentne i wiedziało kiedy np. twoje dziecko próbuje odblokować telefon i grać w gry.

iPhone 8 - wbudowany e-SIM

Inną technologią, którą możemy znaleźć w najnowszym iPhone’ie jest e-SIM. Ostatnie doniesienia sugerują, że może to być koniec dni dla tradycyjnej karty SIM. E-SIM to elektroniczna karta SIM, która ma zastąpić fizyczne karty SIM stosowane dziś. Jest to wbudowany odpowiednik karty SIM, którego nie wymienia się fizycznie, a jedynie zmienia się numer w ustawieniach telefonu w razie konieczności. Plotki sugerują, że Apple i Samsung rozmawiają z GSMA (organizacja, która reprezentuje interesy operatorów telefonii komórkowej), aby używać znormalizowane e-SIM-y w przyszłych telefonach.

Jakie są korzyści z posiadania e-SIM? Powinno to pozwolić na łatwiejsze zmienianie operatorów. Ze znormalizowanym e-SIM-em będzie można dzwonić i zmieniać operatorów bez konieczności wkładania karty SIM danego operatora. Jeśli zamierzasz spędzić długi okres czasu w danym kraju, to będziesz też mógł łatwo zmienić operatora na lokalnego.

Możesz już pożegnać się z kartami SIM! Jeśli kiedykolwiek musieliście przejść z urządzenia z nano-SIM do urządzenia z micro-SIM, to wiecie, dlaczego to ważna wiadomość.

iPhone 8 – ładowarka z odwracalnym USB

Kolejna plotka krążąca w internecie mówi, że w przyszłości iPhone będzie miał ładowarkę ze złączem Lightning na jednym końcu i odwracalnym USB na drugim końcu.

W sierpniu 2014 roku film z odwracalną ładowarką USB pojawił się na YouTube. Można obejrzeć go poniżej. Wciąż czekamy, aż stanie się to faktem.

Do premiery nowego iPhone'a Apple jeszcze długa droga, więcej zaglądajcie do nas po więcej informacji na temat.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe kwiecień 2017

Do 1000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 2000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 3000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 4000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artukule: Ranking komputerów stacjonarnych – kwiecień 2017


Zobacz również