iPod Photo

iPod Photo to zdecydowanie najcięższy model z całej serii popularnych odtwarzaczy MP3, a zarazem pierwszy, który pozwala wyświetlać zdjęcia na kolorowym ekranie.

iPod Photo to zdecydowanie najcięższy model z całej serii popularnych odtwarzaczy MP3, a zarazem pierwszy, który pozwala wyświetlać zdjęcia na kolorowym ekranie.

Nowa wersja najpopularniejszego na świecie odtwarzacza MP3 waży prawie tyle, co oryginalny iPod 5 GB. W pudełku, oprócz samego odtwarzacza, znajdziemy typowe elementy (zasilacz, słuchawki, kable FireWire i USB 2.0), a także - po raz pierwszy - zestaw naklejek z jabłuszkiem, które do tej pory były dołączane tylko do nowych komputerów Apple'a. Zestaw jest wyposażony w dok (który, oprócz złącza do zasilania i przesyłania danych, ma wyjście wideo) oraz specjalny futerał (dostępny opcjonalnie dla innych modeli) i kabel AV.

Kolorowy wyświetlacz

iPoda Photo wyposażono w kolorowy wyświetlacz, zadziwiający jasnością i jakością obrazu. Warto również zwrócić uwagę na ekran ze srebrnym jabłkiem na czarnym tle, który jest wyświetlany po włączeniu odtwarzacza. Obraz staje się jednak mniej czytelny, gdy ekran przygasa dla oszczędzenia energii. Kolory są używane głównie na ekranach odtwarzania muzyki (w czasie wyświetlania okładek albumów), kalendarza i gier, oraz oczywiście podczas wyświetlania zdjęć. Użycie kolorów sprawiło, że również wszystkie menu stały się ostrzejsze, co w dużej mierze jest też zasługą wyższej i węższej czcionki, znanej już z iPoda mini.

Pomimo niewielkich rozmiarów ekranu, iPod Photo zapewnia wysoką jakość wyświetlanych zdjęć, choć niektóre szczegóły mogą być mało widoczne.

Pomimo niewielkich rozmiarów ekranu, iPod Photo zapewnia wysoką jakość wyświetlanych zdjęć, choć niektóre szczegóły mogą być mało widoczne.

Miniatury zdjęć są bardzo małe. Nie powinno to dziwić, skoro są wyświetlane w siatce o rozmiarach 5 x 5 zdjęć. Jednak nawet w przypadku tak niewielkiego ekranu można bez problemu wychwycić różnice między poszczególnymi zdjęciami. Pewne problemy mogą wystąpić dopiero w przypadku zdjęć seryjnych, które różnią się niewielką ilością szczegółów. Jakość fotografii w pełnym rozmiarze jest zależna od jasności i kolorów samego ujęcia. O ile portrety wykonane w ciągu jasnego dnia wyglądały bardzo atrakcyjnie, to nie można powiedzieć tego samego o zdjęciach krajobrazu z zachmurzonym niebem.

Kółko

Kółko sterujące w testowanym egzemplarzu pracowało w odmienny sposób niż w innych iPodach czwartej generacji - naciśnięcie kółka nie powodowało jego wciśnięcia do wewnątrz obudowy. Nie wpływa to jednak na działanie tego elementu.

Kółko błyskawicznie reaguje na ruchy użytkownika. Wydaje się nawet, że działa zbyt szybko na ekranie podglądów zdjęć, utrudniając wybór fotografii do wyświetlenia.

Muzyka i zdjęcia

Pod względem jakości dźwięku nowy iPod nie zaskakuje niczym negatywnym. Posiadacze pierwszej partii iPodów czwartej generacji skarżyli się na pewne zakłócenia, ale podobny problem nie wystąpił w testowanym urządzeniu.

Połączenie między iPodem a telewizorem działa poprawnie, aczkolwiek kabel AV jest zbyt krótki. Będzie to dość niewygodne w przypadku telewizorów o dużej przekątnej, gdyż osoba obsługująca pokaz slajdów będzie musiała siedzieć blisko ekranu. Do tego celu przydałby się pilot zdalnego sterowania.

Sterowanie iPodem odbywa się za pomocą bardzo wygodnego kółka.

Sterowanie iPodem odbywa się za pomocą bardzo wygodnego kółka.

Przegrywanie zdjęć z komputera nie stanowi większego problemu i odbywa się w podobny sposób, jak kopiowanie muzyki i list odtwarzania z programu iTunes. iPod przechowuje zdjęcia w specjalnych plikach miniatur, które są używane do wyświetlania zdjęć na ekranie urządzenia lub telewizora. Jeżeli zdjęcia są importowane z czytnika kart lub poprzez zapis zdjęć o pełnej rozdzielczości, odpowiednie pliki zostaną zapisane w oddzielnej teczce na dysku iPoda.

Kupić, nie kupić

iPod Photo jest większy od innych odtwarzaczy z tej serii - jego grubość jest o 1 mm większa niż modelu 40 GB, ale jest to usprawiedliwione obecnością kolorowego wyświetlacza.

Nad kupnem tańszego iPoda z dyskiem 40 GB powinny zastanowić się osoby planujące zakup analogicznego modelu z czarno-białym wyświetlaczem. Wprawdzie różnica w cenie wynosi około 440 zł, ale w zamian dostajemy nie tylko kolorowy ekran i możliwość wyświetlania zdjęć, ale również przydatny futerał. Wydaje się, że iPod w wersji 60 GB będzie zbyt drogi dla większości użytkowników, a dysk o tak dużej pojemności trudno będzie zapełnić plikami audio i zdjęciami (choć jest to oczywiście możliwe).

produkt iPod Photo

producent Apple

cena 2342 zł (40 GB), 2830 zł (60 GB)

konkurenci brak

kontakt http://www.apple.com.pl

za:

Możliwość wyświetlania zdjęć w dowolnym miejscu, złącze TV, długi czas pracy na baterii.

przeciw:

Dość duża waga i cena.


Zobacz również