iPod mini - wielofunkcyjny odtwarzacz mp3

iPod drugiej generacji zapewnia wydłużony czas pracy na baterii, ale został pozbawiony niektórych dodatków. Z wielu modeli usunięto również jeden z kolorów.

iPod drugiej generacji zapewnia wydłużony czas pracy na baterii, ale został pozbawiony niektórych dodatków. Z wielu modeli usunięto również jeden z kolorów.

iPod mini to środkowy przedstawiciel popularnej linii odtwarzaczy MP3 Apple'a. Już pierwsza generacja tego produktu spotkała się z przychylną opinią rynku. Producent poszedł więc za ciosem i wprowadził jedynie drobne ulepszenia w tym modelu.

Największą różnicą jest bateria o dłuższym czasie pracy oraz powiększona pojemność - w droższym urządzeniu zamiast dysku 4 GB zastosowano dysk 6 GB, dzięki czemu możemy nosić ze sobą większą kolekcję muzyki.

Z oferty zniknął model w kolorze złotym, natomiast pozostałe kolory wyglądają bardziej atrakcyjnie dzięki zastosowaniu powłoki metalicznej. Obecnie iPody mini są dostępne w wersji różowej, niebieskiej, zielonej i srebrnej (ten kolor jest identyczny z wcześniejszym).

Ulepszona bateria

W czasie testów "oryginalnego" iPoda mini odkryliśmy, że po włączeniu funkcji losowego odtwarzania muzyka grała przez ponad 9 godzin (według specyfikacji producenta maksymalny czas odtwarzania wynosi 8 godzin). W tym czasie nie korzystaliśmy jednak z żadnych funkcji urządzenia ani nie dotykaliśmy przycisków sterujących.

W przypadku obecnej generacji iPoda mini czas odtwarzania został wydłużony do 18 godzin. Jednak kiedy przeprowadziliśmy podobny test jak poprzednio, okazało się, że muzyka grała aż przez 26 godzin i 16 minut. Z pewnością jest to bardzo dobry wynik. Należy pamiętać, że czas pracy iPoda w codziennym życiu może być krótszy ze względu na korzystanie z dodatkowych funkcji, które wymagają włączenia wyświetlacza.

Braki w pudełku

Pewną niespodzianką może być zawartość pudełka.

W środku można znaleźć kabel do przesyłania muzyki poprzez port USB 2.0, ale Dock Connector ze złączem FireWire, który do tej pory był wyposażeniem standardowym, teraz dostępny jest tylko opcjonalnie. Dotyczy to również zasilacza dołączonego do oryginalnego iPoda.

Jeszcze do niedawna brak kabla FireWire stanowiłby spory kłopot dla większości użytkowników Macintoshy. Było to spowodowane powolnym przesyłaniem muzyki między komputerem i starszymi modelami iPoda poprzez połączenie USB 2.0. Również wcześniejsze wersje oprogramowania iTunes nie były pozbawione pewnych wad. Apple rozwiązał jednak i ten problem, dzięki czemu transmisja przez USB 2.0 jest równie szybka jak w przypadku złącza FireWire. W czasie testów połączyliśmy iPoda mini z Power Makiem G5 z dwoma procesorami 2 GHz. Dysk iPoda udało się nam zapełnić poprzez USB 2.0 w ciągu 15 minut i 17 sekund. Użycie kabla FireWire skróciło czas tylko o 18 sekund.

Apple może twierdzić, że dzięki pominięciu tych elementów możliwe było obniżenie ceny 4 GB oraz zachowanie ceny lepszego modelu na tym samym poziomie co w przypadku pierwszego iPoda mini. Z drugiej strony, nie wszyscy właściciele Maców mają jesz-cze modele wyposażone w porty USB 2.0. Oznacza to konieczność poniesienia dodatkowych wydatków na kabel FireWire lub kartę USB 2.0 (oczywiście ta druga opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy Power Maców lub PowerBooków ze złączem PCMCIA).

Co gorsza, nie można ładować iPoda podłączonego do uśpionego komputera. Ponieważ wiele osób ładuje swoje odtwarzacze MP3 w nocy, konieczne będzie pozostawienie włączonego Maca, co z kolei powoduje wzrost wydatków na energię elektryczną. Oczywiście można temu zapobiec, kupując zasilacz. Na szczęście nowego iPoda nie trzeba już podłączać do zasilania każdego dnia.

Kupić, nie kupić

Pomimo pozbawienia iPoda mini części wyposażenia, które było dostarczane wraz z pierwszą wersją modelu, warto rozważyć kupno tego urządzenia. Jest to związane głównie ze znacznie ulepszoną baterią, która przy rozsądnym użytkowaniu powinna wystarczyć nawet na tydzień słuchania muzyki przez kilka godzin dziennie.

produkt: iPod mini

producent: Apple Computer

cena brutto: 949 zł (4 GB), 1149 zł (6 GB)

konkurenci: Creative, iRiver, Sony

kontakt: http://www.ipod.com.pl

za:

Atrakcyjne kolory, bardzo długi czas pracy na baterii, niższa cena w przypadku prostszego modelu.

przeciw:

Brak kabla FireWire i zasilacza.


Zobacz również