25 sposobów na przyspieszenie Windows 7

Optymalizacja Windows 7 nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej, a może przynieść znakomity efekt. Dobrze skonfigurowany system i odpowiednio dobrane funkcje zagwarantują, że Windows 7 będzie działał szybko i wydajnie. W efekcie uzyskasz znaczne przyspieszenie startu Windows 7, szybsze działanie całego systemu oraz programów. Przedstawiamy 25 porad, które sprawią, że Windows 7 dostanie skrzydeł.

Windows 7 był projektowany tak, by uruchamiać się szybko, działać efektywnie i wykazywać się niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Programistom udało się w większości osiągnąć zamierzone rezultaty. Mimo to, dla wielu użytkowników to nadal zbyt mało. Jeżeli uważasz, że twój Windows 7 działa wolno i zastanawiasz się jak go przyspieszyć pomożemy ci w tym.

Najprostszym rozwiązaniem wielu kłopotów z wydajnością, jest zakup i instalacja nowego sprzętu czy modyfikacja BIOSu. To jednak wie każdy. Nas interesują możliwości oferowane przez system.

Zobacz również:

Porady dotyczące optymalizacji systemu można podzielić na klika grup. Każdy chce wiedzieć, jak zapewnić szybsze uruchamianie, usunąć bądź wyłączyć niepotrzebne funkcje i dodatki, czy zmienić ustawienia tak, by Windows działał sprawniej. Osobna grupa to porady podpowiadające, jak ułatwić sobie pracę za pomocą dostępnych w systemie funkcji.

Wszystkie porady opracowywane były pod kątem Windows 7 ale część można zastosować w Viście i XP. Opisane przez nas wskazówki wykonasz z poziomu interfejsu systemu. Jeżeli natomiast chcesz sobie ułatwić zadanie zainstaluj jeden z programów do optymalizacji Windows. Takie narzędzia, jak na przykład WinUtilities Free, WinUtilities Pro, PCBoost, TuneUp Utilities 2010, Sysinternals Suite, Ashampoo WinOptimizer czy podobne wykonują konfigurację systemu automatycznie i oferują wiele innych usprawnień. Opis najciekawszych znajdziesz w ramce Programy do optymalizacji. Dbaj też o to, żeby w systemie nie pojawiły się niebezpieczne programy. Nic tak nie spowalnia pracy jak wirusy, trojany czy aplikacje szpiegujące.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe kwiecień 2017

Do 1000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 2000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 3000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 4000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artukule: Ranking komputerów stacjonarnych – kwiecień 2017

1. Niepotrzebne programy

Najczęstszą przyczyną wolnego uruchamiania każdego systemu operacyjnego, jest długa lista aplikacji startujących wraz z nim. Do pamięci ładowane są programy antywirusowe, firewalle, narzędzia do robienia kopii zapasowych, monitory aktualizacji i inne. Działając w tle zajmują miejsce w pamięci i zużywają moc procesora. Na pewno wiele z nich można bez obawy wyłączyć.

Krok 1. Otwórz menu startowe i w pole Wyszukaj programy i pliki wpisz polecenie msconfig {1}. Wciśnij [ENTER]

Rys.1.

Rys.1.

Rys.2.

Rys.2.

Krok 2. Przejdź na kartę Uruchamianie.

Lista uruchamianych programów może cię zaskoczyć. jest ich znacznie więcej, niż wynikałoby to z liczby ikon widocznych w zasobniku systemowym.

Wyszukaj narzędzia, które nie są ci potrzebne. Usuń zaznaczenie widoczne z lewej strony każdego z nich {2}. Aby wyłączyć wszystkie wybierz przycisk Wyłącz wszystkie.

Kliknij Zastosuj i OK.

Krok 3. Aby zmiany odniosły skutek wymagane jest ponowne uruchomienie systemu. Kliknij przycisk Uruchom ponownie {3}. Restart możesz przeprowadzić samodzielnie później. W takiej sytuacji wybierz Zakończ bez ponownego uruchamiania.

Rys.3.

Rys.3.


Zobacz również