Jaka karta graficzna do Wiedźmina 3. Czy grafika za 1500 zł da radę?

Wybieramy najlepsze karty graficzne w cenie do 1500 zł. Do testów, przeprowadzonych w środowisku gier, w tym również w Wiedźminie 3, zaklasyfikowaliśmy popularne modele z procesorami Nvidia GeForce GTX 970, 960, 750 Ti i najnowsze Radeony R7 i R9 z rodziny R300. Przetestowaliśmy też karty graficzne ze starszymi Radeonami R200, ale ostatecznie w rankingu znalazła się tylko jedna tego typu konstrukcja i to głównie w calach porównawczych.

Zwolennicy Radeonów od dawna czekali na nowe karty graficzne o dobrej wydajności i mniejszym apetycie na prąd. AMD w dużej mierze spełnił te oczekiwania i właśnie zaczynają pojawiać się w sklepach pierwsze karty graficzne z najnowszymi procesorami AMD R300. Wszystkie bazują na architekturze GCN (Graphics Core Next), wspierają bibliotekę DirectX 12, Mantle API i Vulcan API.

Przetestowaliśmy trzy karty graficzne z nowymi procesorami R300. Radeon R7 370 zamontowany został w karcie graficznej Asusa Radeon R7-370 STRIX, która kosztuje około 750 zł. Radeon R9 380 cenowo zbliżony jest do popularnego GeForce GTX 960 i dostępny będzie w wersji z 2 GB pamięci (Asus Strix Radeon R9 380 Gaming poniżej 1000 zł) i 4 GB (Sapphire Nitro R9 380).

Analizując specyfikację najnowszych procesorów graficznych AMD można jednak doznać odczucia deja vu. Radeon R9 380 to w rzeczywistości przetaktowany Radeon R9 285, Radeon R7 370, wywodzi się z modelu R7 265 a podobnie jest z innymi procesorami R300. Nowy rdzeń i pamięci zastosowano jedynie w Radeonie R9 Fury X, tyle że jest to karta graficzna z górnego przedziału cenowego (ok 3000 zł).

Nowe procesory graficzne AMD R300 dla niektórych użytkowników to odgrzewany kotlet, ale patrząc obiektywnie trzeba przyznać, że progres w stosunku do modeli R200 został zachowany. Nowe procesory Radeon R300 oferują nie tylko lepszą wydajność, ale mają też niższe współczynniki TDP. Pojawiła się też dodatkowa opcja w sterownikach „Frame Rate Targeting Control”. Dzięki niej podczas grania szybkość działania gier jest automatycznie zmniejszana do wartości ustawionej przez użytkownika (kl./s) co wpływa na zmniejszenie poboru prądu.

Tak wyglądają opcje sterownika karty graficznej opartej na starszym procesorze AMD Radeon R200.

Tak wyglądają opcje sterownika karty graficznej opartej na starszym procesorze AMD Radeon R200.

Opcje sterownika w kartach graficznych AMD R300

Opcje sterownika w kartach graficznych AMD R300

Co najważniejsze karty graficzne z nowymi procesorami AMD podobnie jak większość modeli z procesorami Nvidii automatycznie wyłączają wentylatory gdy nie są zbyt intensywnie wykorzystywane. Dzięki temu umożliwiają zbudowanie cichego i jednocześnie wydajnego komputera do gier. Do tej pory była to domena kart graficznych z procesorami Nvidii. Teraz w praktycznie każdym przedziale cenowym ich dominacja jest zagrożona.


Zobacz również
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?
Najlepsze darmowe (i niedrogie) gry dla dzieci na Androida, iPada i iPhone'a