Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera

W internecie czai się rzesza cyberprzestępców, którzy tylko czekają na możliwość zaatakowania internauty. Nie bądź bierny i poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Obecnie praktyczne każdy komputer z Windows podłączony jest do globalnej sieci pozwalając na korzystanie z jej przeogromnych zasobów, z których jednak tylko część jest widoczna. Internet jest bowiem głębszy i mroczniejszy niż nam się wydaje, o czym przekonacie się zgłębiając takie zagadnienia jak Dark Web, czy Deep Web. To zaś oznacza, że internauci wystawiają się na atak ze strony rzeszy różnej maści cyberprzestępców o mniejszych lub większych umiejętnościach, z których każdy ma na celu przede wszystkim włamanie się na komputer i dobranie do znajdujących się w nim cennych zasobów. Czy jednak nie ma możliwości pełnego zabezpieczenia się przed tym zagrożeniem? Niestety nie. Stosując się jednak do kilku cennych wskazówek możesz znacznie zmniejszyć ryzyko skutecznego ataku. Musisz przede wszystkim mieć świadomość z jakiego narzędzia korzystasz i sięgać po nie rozważnie, nie tak jak bohaterki tzw. afery The Fappening, która zakończyła się wyciekiem generujących ogromny ruch w internecie nagich zdjęć.

Bezpieczne korzystanie z internetu i komputera z Windows - cenne wskazówki

1. System

Jeżeli korzystasz z systemu Windows XP (ma on wciąż blisko 10% udziału w rynku) musisz pamiętać, że to "staruszek", który już od 2014 roku nie jest wspierany. Poprawki są jednak dostarczane dla wersji oprogramowania POSReady, która obecna jest w takich urządzeniach jak bankomaty. Masz więc możliwość oszukania usługi Windows Update przekonując ją, że twój komputer pracuje pod kontrolą POSReady.

Wklej kod

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

"Installed"=dword:00000001

do Notatnika i zapisz jako instrukcję do wykonania w kodzie systemowym z rozszerzeniem .reg. Uruchom instrukcję, zrestartuj komputer i przejdź do Windows Update. Wyszukaj aktualizacje, które powinny być dostępne jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie. Twój system powinien mieć teoretycznie możliwość korzystania z krytycznych aktualizacji do 9 kwietnia 2019 roku. Niewykluczone jednak, że Microsoft zdecyduje się na zablokowanie tej możliwości. Wydał nawet komunikat, w którym przestrzega przed stosowaniem tego rozwiązania twierdząc, że:

- aktualizacje zostały opracowane dla Windows Embedded i Windows Server 2003 i nie są odpowiednie dla Windows XP

- aktualizacje mogą powodować problemy ze stabilnością pracy Windows XP

Tak czy siak masz jednak możliwość zwiększenia bezpieczeństwa systemu Windows XP, co jednak nie zmienia faktu, że jest on łatwiejszym celem dla cyberprzestępców. Dbając o swoje bezpieczeństwo powinieneś więc poważnie rozważyć przejście na młodszą wersję "okienek" - Windows 7 lub Windows 10 - które otrzymują regularnie aktualizacje bezpieczeństwa (sprawdź, czy w twoich "okienkach" włączona jest funkcja automatycznych aktualizacji). Ponadto pamiętaj, że korzystając z tak starego środowiska możesz przyczynić się do łatwiejszego rozprzestrzeniania złośliwego kodu w internecie. Potęgujesz więc zagrożenie ze strony cyberprzestępców w odniesieniu do wszystkich platform Windows.

Nowsze wersje "okienek" zostały wyposażone w dodatkowe narzędzia dbające o bezpieczeństwo i otrzymują regularnie poprawki, co czyni je mniej podatnymi na ataki. W Windows 7 obecny jest program Windows Defender, który ma chronić w czasie rzeczywistym przed oprogramowaniem szpiegującym. W Windows 8/8.1 i Windows 10 także dostępny jest Windows Defender, lecz w tym przypadku masz do czynienia z pełnoprawnym programem antywirusowym (to w zasadzie pakiet Microsoft Security Essentials, który za darmo możesz doinstalować do Windows 7), który w przypadku części mniej wymagających użytkowników może okazać się całkiem wystarczającym rozwiązaniem. Ponadto w "dziesiątce" dostępny jest filtr SmartScreen (chroni przed stronami z wirusami i phishingiem internetowym), który cechuje się zwiększonymi możliwościami skanując uruchamiane z Internetu pliki wykonywalne bez względu na to z jakiej przeglądarki korzystasz.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w Windows najlepszym wyborem będzie Windows 10. Chyba, że bardzo zależy ci na prywatności, której ochrona w przypadku tej wersji "okienek" wymaga nieco zaangażowania z twojej strony ze względu na bulwersujące praktyki zbierania różnych wrażliwych informacji przez Microsoftu.

Chociaż ten artykuł dotyczy najpopularniejszego środowiska na rynku, czyli Windows, nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o innym propagowanym przez część internautów rozwiązaniu: przejściu na inne znacznie bezpieczniejsze środowisko. Możesz tego dokonać za darmo decydując się na instalację jednej z dystrybucji Linuksa, lub ponosząc znaczne koszty przy zakupie komputera Apple pracującego pod kontrolą OS X.


Zobacz również