Domowa drukarka

Doradzamy, jaką drukarkę wybrać i co zrobić, aby koszty drukowania zdjęć i dokumentów były jak najniższe. Przybliżamy budowę i możliwości drukarek atramentowych do domowych zastosowań. Radzimy też, na co zwracać uwagę podczas zakupów i opisujemy najciekawsze modele.

Liczne promocje sprawiają, że drukarkę kupuje się nie z uwagi na jej możliwości czy wyposażenie, lecz niską cenę. To duży błąd, bo tanie modele są najdroższe w eksploatacji. W efekcie koszt zestawu tuszów do kupionej okazyjnie drukarki za 150 zł może być niewiele niższy od ceny nowego urządzenia. To nie wyjątek, a reguła. Wynika to z samej konstrukcji tanich urządzeń drukujących, w których najdroższa część, czyli głowica drukująca zintegrowana jest najczęściej z tuszami, a nie z mechanizmem drukarki. Wymieniając zużyty tusz, płacisz więc nie tylko za atrament, ale i głowicę drukującą.

Dodatkowo w tanich drukarkach wszystkie kolorowe tusze są w jednej kasecie, co zmusza do wymiany całego pakietu, nawet gdy wyczerpie się tylko jeden kolor. To najmniej ekonomiczne rozwiązanie, które sprawia, że koszt wydrukowania pojedynczego dokumentu jest bardzo wysoki.

Kupując np. tanią Pixmę iP2700 Canona za ok. 150 zł, licz się z tym, że na kasetę z czarnym i kolorowymi tuszami wydasz ok. 130 zł. Pojemnik (Canon PG-512 – 15 ml) z czarnym tuszem wystarcza na wydrukowanie 400 stron, co przy średniej cenie 70 zł pozwala na drukowanie pojedynczej strony za ok. 17 gr przy 5-procentowym pokryciu. Gorzej sprawa wygląda podczas drukowania kolorowych dokumentów, bo pojemnik z trzema kolorami wystarcza na wydrukowanie ok. 200 stron z każdego koloru przy 5-procentowym pokryciu, a kosztuje około 70 zł.

Dla porównania, droższa o 240 zł drukarka atramentowa Canon Pixma MG5550 (400 zł) pozwala na wydrukowanie do 500 stron z wykorzystaniem czarnego tuszu (PGI-550PGBK XL), który kosztuje średnio 45 zł. W porównaniu do taniej drukarki pozwala to na obniżenie kosztów drukowania do 9 gr. MG5550 ma oddzielne pojemniki z kolorowymi tuszami, które wystarczają na wydrukowanie 715 stron z każdego koloru (koszt pojedynczego koloru to 60 zł). Oszczędności są więc spore, a wyższa cena z pewnością się zwróci. Można też dokupić zestawy tuszów w pakietach - sprzedawane są taniej, co dodatkowo obniży koszty drukowania.

Wyposażenie, jakość i prędkość pracy taniej drukarki również pozostawiają wiele do życzenia. Pixma iP2700 to konstrukcja dosyć leciwa (tak jak większość urządzeń w tej cenie), która oferuje prosty 4-kolorowy mechanizm drukowania i wyposażona jest tylko w jedno gniazdo USB. Z kolei drukarka Canon Pixma MG5550 ma pięć oddzielnych zbiorników na atrament (dodatkowy czarny tusz barwnikowy do drukowania zdjęć). Ma też wbudowany interfejs Wi-Fi, wyświetlacz i mechanizm automatycznego druku dwustronnego. Płacąc ok. 250 zł więcej, otrzymasz drukarkę nie tylko tańszą w eksploatacji, ale również lepiej wykonaną i mającą większe możliwości.

Warto więc przez zakupem dokładnie sprawdzić ceny, wydajność tuszów, wyposażenie drukarki i dopiero na tej podstawie podejmować decyzję.

Jaki model wybrać

Podstawowa, o czym już wspominaliśmy, to oddzielne pojemniki z tuszem i oddzielna głowica. To zapewni rozsądne koszty drukowania, ale pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Tu wiele zależy do tego, jak drukarka będzie wykorzystywana. Jeśli ma służyć głównie do drukowania dokumentów, to w zupełności wystarczy model wyposażony w cztery atramenty: czarny, błękitny, purpurowy i żółty. Chcąc obniżyć koszt, drukowania dokumentów tekstowych, warto zwrócić uwagę na drukarki wyposażone w większy pojemnik z czarnym atramentem pigmentowym. Ważna jest też możliwość zastosowania tuszów o zwiększonej objętości, które są droższe od standardowych, ale bardziej wydajne i pozwalają na obniżenie kosztów drukowania.

Do drukowania zdjęć najlepiej nadają się drukarki wyposażone nie w 4- (czarny, błękitny, purpurowy i żółty), a w 5–6-kolorowy mechanizm drukujący. Dodatkowy czarny tusz barwnikowy, dodawany np. do podstawowego pakietu tuszów barwnikowych (żółty, błękitny, purpurowy), używany do drukowania zdjęć, pozwala np. na uzyskanie większej głębi.

Wiele osób może dziwić, dlaczego do drukowania zdjęć nie używa się czarnego tuszu pigmentowego, a zastępuje się go tuszem barwnikowym. Tusze barwnikowe, będące roztworami, pozwalają na uzyskanie o wiele mniejszej kropli niż pigmentowe (zawiesina o relatywnie dużych cząsteczkach). Dzięki temu łatwiej się mieszają i pozwalają na uzyskanie wydruków lepszej jakości. Głębiej też wnikają w podłoże, co jest zaletą, gdy używasz papieru fotograficznego, ale wadą w wypadku zwykłego papieru, na którym blakną.

Bardziej zaawansowany, sześcioatramentowy mechanizm, składający się np. z czarnego tuszu pigmentowego i pięciu tuszów barwnikowych do drukowania zdjęć (czarny, żółty, purpurowy, błękitny i dodatkowy szary) pozwalają na uzyskanie lepszych przejść tonalnych. Gradienty wyglądają bardziej naturalnie, a przez to wydrukowane zdjęcia zyskują na jakości, są bardziej naturalne i szczegółowe. Alternatywą jest np. zestaw sześciu kolorów z dodatkowymi jasnymi tuszami purpurowym, i błękitnym, które pozwalają na uzyskanie bardziej naturalnych barw.

Dodatkowe tusze sprawiają też, że drukowanie zdjęć jest bardziej ekonomiczne, bo podstawowe tusze barwnikowe (żółty, błękitny, purpurowy) nie są wykorzystywane do uzyskania koloru czarnego czy szarego.

Ważne dodatki

Mechanizm drukujący dobrej jakości to istotny element, ale ważne są również dodatkowe możliwości i wyposażenie. Wmontowany w obudowę wyświetlacz znacznie ułatwia korzystanie z drukarki, a czytnik kart pamięci pozwala na drukowanie zdjęć bezpośrednio z nich. Bardziej zaawansowane modele drukarek wyposażone są też w gniazdo USB do podłączania zewnętrznych urządzeń, np. pamięci USB, dysków zewnętrznych czy aparatów fotograficznych. Dzięki temu można z nich drukować zdjęcia, nie uruchamiając komputera.

Niezwykle istotny jest też wbudowany w urządzenie interfejs Wi-Fi. To dzięki niemu można korzystać z drukarki na różnych komputerach czy smartfonach i tabletach bez przenoszenia urządzenia i podłączania kabli. Bardzo wygodne w użyciu są drukarki z WPS, które pozwalają na podłączenie do bezprzewodowej sieci bez wpisywana hasła i loginu.

Drukowanie bezprzewodowe jest wygodne, jednak nie zawsze jakość połączenia jest na tyle dobra, aby było możliwe. Gdy sygnał jest za słaby, drukowanie może zostać przerwane lub będzie trwało dużo dłużej niż z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Interfejs Wi-Fi nawet w optymalnych warunkach ma niższą przepustowość (teoretyczna prędkość – 37,5 MB/s) niż USB 2.0 (teoretyczna prędkość – 50 MB/s). Dlatego kilkanaście zdjęć w wysokiej rozdzielczości lepiej drukować za pomocą drukarki i komputera połączonych przewodowo. Pozwoli to zaoszczędzić czas i nerwy.

Wszechstronne drukowanie

Domowe drukarki mogą służyć do drukowania zdjęć, ale również nadruków na np. płytach kompaktowych. Ponieważ nie każda drukarka ma takie możliwości, warto to sprawdzić przed zakupem. Producenci podają w specyfikacji urządzenia dopuszczalną gramaturę papieru oraz możliwość zastosowania innych nośników. Najczęściej, aby możliwe było np. drukowanie na płytach kompaktowych, drukarka musi zapewnić prostą ścieżkę druku. W tym celu w podajniku ręcznym drukarki umieszczana jest specjalna tacka lub drukarka ma zaprojektowany z tyłu obudowy otwór, przez który wkłada się specjalny szablon z miejscem na płytę kompaktową.

Większość drukarek pozwala też na drukowanie na papierze transferowym. To daje sporo frajdy, bo za jego pomocą można robić również wydruki na koszulkach. Nie jest to trudne. Na papierze transferowym drukuje się jak na zwykłym papierze fotograficznym, tylko w opcjach drukarki trzeba zaznaczyć, że nośnikiem jest papier transferowy. Po wydrukowaniu za pomocą żelazka należy nanieść wydruk na koszulkę. Dobrej jakości papier transferowy można nanosić na różne tkaniny, np. bawełniane czy z mieszanki bawełny i poliestru, zarówno białe, jak i kolorowe, a jego koszt waha się od kilku (jasne tkaniny) do kilkunastu złotych.

Coraz większa popularność urządzeń wielofunkcyjnych sprawiła, że dostępne są również modele wyposażone w fotograficzne mechanizmy drukowania składające się z sześciu kolorów, które wypierają klasyczne drukarki. To doskonały wybór, gdy zależy ci na większej funkcjonalności. Urządzenie wielofunkcyjne z płaskim skanerem pozwoli nie tylko na drukowanie zdjęć, dokumentów, ale i skanowanie czy kopiowanie. Podstawowy model z możliwością zastosowania tuszów o powiększonej objętości kosztuje niecałe 350 zł, więc nie jest to duży wydatek. Modele specjalnie przystosowane do drukowania zdjęć są jednak droższe i kosztują powyżej 500 zł.

Stosowanie zamienników

Użytkownicy drukarek często zastanawiają się nad obniżeniem kosztów przez zastosowanie tańszych tuszów alternatywnych producentów. Kusi niska cena, ale wstrzymuje obawa, co się stanie w razie awarii mechanizmu drukującego spowodowanej stosowaniem zamienników. W tym wypadku producenci drukarek są jednomyślni i żaden nie podejmie się naprawy urządzenia, w którym wykorzystywano zamienniki, nawet jeśli ma aktualną gwarancję.

Nie zawsze jednak stosowanie zamienników wiąże się z ryzykiem – dotyczy to zamienników do najtańszych urządzeń, czyli ze zintegrowaną głowicą drukującą. Taki zamiennik po prostu nie ma czego popsuć w drukarce, bo sam zawiera wszystkie najważniejsze elementy. W drukarce jest jedynie wózek jezdny, do którego należy go włożyć. Producenci tego typu zamienników dają gwarancję naprawy drukarki, jeśli uszkodzenia powstaną w wyniku używania ich tuszów, bo wiedzą, że jest to praktycznie niemożliwe. W najgorszym wypadku niezbyt dobry tusz może nie wsiąkać prawidłowo w papier fotograficzny, w efekcie na zdjęciach będą ślady po zabrudzonych tuszem rolkach, wydłuży się czas schnięcia atramentu, pogorszy jakość i trwałość wydruków.

Problemy mogą mieć użytkownicy drukarek, w których tusze są oddzielone od głowicy. Wówczas słabej jakości zamiennik może zatkać dysze, co najczęściej pogarsza jakość wydruków (białe paski). Jest jednak i na to sposób - wystarczy głowicę przeczyścić, uruchamiając specjalny tryb w sterownikach drukarki. Testowaliśmy już kilkakrotnie zamienniki do drukarek i z doświadczenia wiemy, że rzadko uszkadzają głowicę. Oczywiście w skrajnych przypadkach, gdy tusz jest bardzo złej jakości, może ją trwale zatkać. Dotyczy to jednak najtańszych zamienników, produkowanych przez małe firmy. Więksi producenci dbają o jakość swoich produktów, bo rywalizacja jest bardzo duża.

System stałego zasilania atramentem

Zamiast używać zamienników, można kupić drukarkę Epsona z systemem stałego zasilania w atrament. Ma ona pojemniki wyprowadzone na zewnątrz obudowy, więc można samemu dolewać tusz. Oferta obejmuje modele do drukowania dokumentów / zdjęć (czterokolorowe), ale i fotograficzne, wyposażone w 6-kolorowy mechanizm drukujący. Atrament do tego typu drukarki sprzedawany jest w specjalnych buteleczkach o pojemności 70 ml, czyli kilkakrotnie większej niż nawet największych tuszów XL do klasycznych drukarek fotograficznych. Sam mechanizm drukujący jest tak zaprojektowany, aby straty tuszu były jak najmniejsze. System specjalnych filtrów redukuje możliwość dostania się kurzu czy innych drobin podczas nalewania tuszu do pojemników. Jakość wydrukowanych zdjęć jest o wiele lepsza niż w wypadku wykorzystywania nieoryginalnych tuszów, a koszty równie małe. Co istotne, to tusze producenta, o gwarantowanej jakości i wydajności.

Większość producentów dołącza do drukarek Wi-Fi oprogramowanie, które pomaga podłączyć ją do domowej sieci bezprzewodowej. Trzeba je zainstalować na każdym komputerze, laptopie, do którego chce się podłączyć drukarkę. Każda drukarka z Wi-Fi doskonale współpracuje również z przenośnymi urządzeniami, np. smartfonami z Androidem. Wystarczy pobrać aplikację producenta i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Obecnie każdy z producentów drukarek udostępnia tego typu aplikacje bezpłatnie. Można też skorzystać z alternatywnych programów, np. PrintMagica, ale nie zawsze działają one prawidłowo, a bezpłatne wersje często mają ograniczoną funkcjonalność.

Przykładowe urządzenia

Kliknij, aby powiększyć

Brother DCP-J4110DW (ok. 450 zł) to połączenie drukarki, skanera i kopiarki. To doskonały wybór do drukowania dokumentów kolorowych, bo mechanizm drukujący jest szybki i dodatkowo tani w eksploatacji. Mocną stroną jest też obsługa formatu A3. To spore osiągnięcie, bo rozmiary drukarki są niewiele większe od typowych urządzeń z obsługą papieru w formacie A4. Można też na niej drukować dobrej jakości zdjęcia, choć pod tym względem ustępuje modelom fotograficznym wyposażonym w 6-kolorowy mechanizm drukujący. Cena tego urządzenia wielofunkcyjnego jak na oferowane możliwości jest nieduża. Co istotne, opcja zastosowania pojemników z tuszami o powiększonej objętości, które wystarczają na wydrukowanie 1200 stron, to spory atut. Pojemnik z czarnym atramentem kosztuje ok. 90 zł, a z tuszem kolorowym ok. 65 zł. Standardowe wyposażenie obejmuje kartę sieciową 10/100 MB, Wi-Fi (IEEE802.11 b/g/n).

Kliknij, aby powiększyć

Canon Pixma MG7150 (ok. 600 zł) jest zaawansowanym urządzeniem wielofunkcyjnym, w którym zastosowano sześciokolorowy mechanizm drukujący, specjalnie przystosowany do drukowania zdjęć. Wyróżnia się nowoczesną stylistyką, dobrym wykonaniem i wyposażeniem. Umożliwia automatyczny druk dwustronny, drukowanie zdjęć bezpośrednio z portali społecznościowych, na płytach kompaktowych czy papierze transferowym.

Mechanizm drukujący wyposażony jest w oddzielną głowicę i zestaw tuszów: czarny, żółty, purpurowy, błękitny i dodatkowy szary. Jakość wydrukowanych zdjęć jest bardzo dobra, podobnie jak ich trwałość, jeśli używa się oryginalnych papierów fotograficznych. Z przodu urządzenia umieszczono wieloformatowy czytnik kart pamięci (Compact Flash, Microdrive, SD Card, SDHC Card, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo) i wyświetlacz, który ułatwia sterowanie urządzeniem. Płaski skaner wykonany w technologii CIS umożliwia skanowanie dokumentów oraz zdjęć w rozdzielczości 2400 x 4800 dpi.

Model MG7150 oprócz gniazda USB 2.0 do łączenia z komputerem ma też kartę sieciowa 10 / 100 Mb/s i bezprzewodową (IEEE802.11 b/g/n). Doskonale współpracuje z urządzeniami przenośnym - wystarczy na nich zainstalować bezpłatną aplikację producenta. Umożliwia zastosowanie powiększonych pojemników. Czarny tusz pigmentowy ( 22 ml) kosztuje od 45 zł i wystarcza na wydrukowanie 500 stron formatu A4. Tusze barwnikowe wykorzystywane do drukowania zdjęć wystarczają na wydrukowanie 660 stron i kosztują ok. 50 zł.

Kliknij, aby powiększyć

Epson L800 (ok. 1200 zł) jest jedną z najdroższych drukarek atramentowych do zastosowań domowych. Okazuje się również najbardziej opłacalną, bo koszty drukowania dokumentów czy zdjęć są bardzo niskie dzięki mechanizmowi stałego zasilania w atrament. Pozwala on na zastosowanie pojemnych, 70-mililitrowych butelek z atramentem, który dolewa się do zbiorników umieszczonych na zewnątrz obudowy. Jedna butelka kosztuje tylko 40 zł, a zestaw pojemników pozwala na wydrukowanie ok. 1800 zdjęć formatu 10x15 cm. Drukowanie dokumentów jest również bardzo tanie, bo czarny pojemnik wystarcza na wydrukowanie ok. 3000 stron. Prędkość mechanizmu drukującego to 37 str./min w trybie monochromatycznym i 38 str./min podczas drukowania w kolorze. Zatem pod względem szybkości pracy i kosztów drukowania Epson L800 może być dobrą alternatywą nawet dla drukarek laserowych.

Wydruki są bardzo dobrej jakości i trwałe, jeśli używa się oryginalnych papierów producenta. Niestety Epson L800 pozbawiony jest interfejsu Wi-Fi i to jedyny (oprócz wys

23 komentarze

Dodaj komentarz

~dftfn

16-06-2015 04:37

Osobiście polecam Epson SX425W (WiFi).. Bardzo łatwa w instalacji i obsłudze.. Tusze w formie zamienników sprawdzają się rewelacyjnie, choć trzeba wiedzieć, gdzie szukać tych dobrych i najlepiej nabywać hurtowo.. Wykorzystuję do drukowania czasami dokumentów, a przede wszystkim zdjęć - w jednym i drugim przypadku spisuje się bez zarzutów.. Jest trochę głośna, można o niej śmiało mówić kombajn, ale tania sama w sobie i w exploatacji, więc w ramach 'coś za coś' jest to chyba sprawiedliwe ;] No i pomimo upływu lat prezentuje się schludnie i wciąż dość nowocześnie =]

~krezus

18-05-2015 20:06

zakup drukarki to jedna rzecz, a jej późniejsze koszty eksploatacji to już inna kwestia, warto o tym pomyśleć jeszcze przed wyborem drukarki.

~lena33

16-05-2015 17:49

Drukuje dużo i koszt drukowania to najważniejsza rzecz na którą zwracam uwagę. Drukarka Epson L220 i koszt druku A4 w kolorze poniżej 2 groszy jak dla mnie ekstra.

~biccanon

22-04-2015 08:34

To jaka mam kupic z Wi-Fi?!

~nie canon

01-04-2015 22:43

Canon MP640 - 4 lata sporadycznego użytkowania w domu kod błędu 6800 - brak oznak życia, serwis - naprawa przewyższa koszt nowej, z tego co poczytałem w @ wszyscy producenci drukarek robią nas w ten sam sposób, chroń lasy NIE drukuj !

~Kasia

02-06-2015 14:52

U mnie się zrobiło to samo na początku maja w MP640 - wystąpił błąd B200...drukarka nie do uratowania. 2 tygodnie później zrobiło mi się to samo w drugiej drukarce canona MP550.... Czyli wniosek jest jeden - te drukarki były zaprogramowane, że w kwietniu/maju 2015 mają się zepsuć.... Moim zdaniem to jawne oszustwo i ktoś powinien pozwać canona za takie manipulacje.....

~montreal-canada

30-03-2015 12:05

kupilem wlasnie drukarke nieotwierana od kogos, starego typu za 20 $ can., Epson PictureMate b271a I zrobilem 2 odbitki blyszczace -cos WSPANIALEGO - jak zawodowa odbitka ,Zdjecia robilem ap.foto. Fujifilm S4400, ktory jakies 2 lata temu kupilem za 99 $ jako koniec serii- nie ma sie co meczyc,, zdjecia sa cymes

~marysia

31-01-2015 23:11

Moim zdaniem chłopcy jak się chce drukować zdjęcia to kupuje się drukarkę do foto , najlepiej Canon pixma pro 1 , a nie jakieś drukareczki do robienia listy zakupów

GlenOrd

05-01-2015 17:46

Mam Hp 2545, ciagle papier wciaga, pdf jak drukuje to zwalania po pod koniec jakby drukarce silly braklo, a jakosc kiepskawa. Plus: Kolor w jednym pojemniku i nie trzeba bawic sie w DJ-a, a jak padnie kolor to czarny idzie. Tusze dosc wydajne, oryginaly w dobrej cenie. Epson stylus sx mialem, to szybko szly tusze. Zamienniki czesto nie dzialaly, a drukarka nie patrzy ile atramentu zostaje, tylko chip po ca.100 stronach mowi DANKE, nawet jezeli pojemnik do polowy pelny. Pamietajcie, ze jesli kolor jest rozbity na podkolory, to jak jeden podajnik jest pusty, to cala drukarka nie dziala ! Brother, ktory tu reklamuja fajny, ale zamiennikow nie ma, a za komplent tuszy mozna kupic drukarke. A to, ze glowica jest osobno, to np w brotherze jest standardem, ze po dwoch latach ona siada i trzeba grubo bulic. Wiec jak nie kijem to go pala. Ja szukam optymalnej drukarki i takiej nie widze. Podobno jak dziala komus stary model to trzymac go rekoma i nogami, bo teraz to zlom robia i kase na tuszach trzepia......Chyba na laser mono sie porwe.

GlenOrd

05-01-2015 17:46

Mam Hp 2545, ciagle papier wciaga, pdf jak drukuje to zwalania po pod koniec jakby drukarce silly braklo, a jakosc kiepskawa. Plus: Kolor w jednym pojemniku i nie trzeba bawic sie w DJ-a, a jak padnie kolor to czarny idzie. Tusze dosc wydajne, oryginaly w dobrej cenie. Epson stylus sx mialem, to szybko szly tusze. Zamienniki czesto nie dzialaly, a drukarka nie patrzy ile atramentu zostaje, tylko chip po ca.100 stronach mowi DANKE, nawet jezeli pojemnik do polowy pelny. Pamietajcie, ze jesli kolor jest rozbity na podkolory, to jak jeden podajnik jest pusty, to cala drukarka nie dziala ! Brother, ktory tu reklamuja fajny, ale zamiennikow nie ma, a za komplent tuszy mozna kupic drukarke. A to, ze glowica jest osobno, to np w brotherze jest standardem, ze po dwoch latach ona siada i trzeba grubo bulic. Wiec jak nie kijem to go pala. Ja szukam optymalnej drukarki i takiej nie widze. Podobno jak dziala komus stary model to trzymac go rekoma i nogami, bo teraz to zlom robia i kase na tuszach trzepia......Chyba na laser mono sie porwe.

lukas

05-01-2015 16:09

Mam obecnie 3 letnią drukarkę wielofunkcyjną Canon MG5150 (250zł) z wyświetlaczem LCD i wejściem USB , SD która ma 3 tusze kolorowe 10 ml i 2 czarne 10 ml , 20 ml a komplet zamienników ActiveJet AC-526 kosztuje 50 zł . Przezroczyste Kartridż ActiveJet uzupełniam butlami ActiveJet UK-1-2 90ml kolor 90 ml czarny +2 płyny do czyszczenia głowicy w cenie 50zł Drukarka jak najbardziej działa ale trzeba 1 w miesiącu coś wydrukować . Jeszcze jedną zaletą jest to że nie musi się restartować Kartridży tylko jak skończy się tusz tylko uzupełnić . Ta drukarka ma jedną wadę bo jak się włącza drukarkę to zużywa trochę tuszu a jak drukuje się co ok.10 dni po jednej kartce to niestety wtedy pobiera dużo tuszu . Potrzebuje 2 drukarkę podobną do tej aby można było uzupełniać tusz z butli i żeby mniej żarła tuszu może jakaś w cenie 200-350zł max ?

~nn

09-03-2015 13:10

Poszukaj innych zamiennikow na portalu aukcyjnym. Mam canona mp540 w ktorym od kilku lat uzywam tanszych zamiennikow i wszystko chodzi jak powinno.

Testic

04-01-2015 19:34

Miałem dwie drukarki HP i jedną Canona (modele w cenie około 350 pln). Generalnie to drukarka Canona miała minimalnie lepszą jakość wydruku zdjęć i wybrałem ją zachęcony opiniami, ale padła mi po nieco ponad 2 latach (kod 200). Obecnie znowu wróciłem do HP... HP w tej cenie nie jest może szczytem jakości wykonania i druku, ale jednak chyba w każdej z poniższych kategorii wygrywa z Canonem: - łatwość instalacji, obsługa sterowników i oprogramowania - ładowanie papieru, zacinanie się papieru, drukowanie na papierze do zdjęć - dostępność zamienników tuszy, problemy z chipami w Canonie - intuicyjność obsługi samego urządzenia (skanowanie, kopiowanie)

adam

02-01-2015 21:15

A ja nigdy nie kupię HP! Po 3 latach padł mechanizm podawania papieru.

Sowa

30-12-2014 10:50

Wydaje mi się, że celowe postarzanie produktów to teraz norma - ja miałem HP ten sam model 2 krotnie i za każdym razem po ok 3 latach psuł się mechanizm podajnika papieru (a liczyłem na to, że w razie czego będę mógł po prostu podmienić części jak się coś zepsuje...)

Janina

06-12-2014 10:45

Po 3 latach Canon MP550 kod błędu 200

MASA

28-11-2014 07:18

Używam EPSONA L355 do celów firmowych i prywatnych jest super ekonomiczny .Nie jestem w stanie zapamiętać czy dolewałem tusz w tym roku czy w zeszłym a nie ma dnia żeby nie kopiował czy nie drukował .I zamierzam zakupić jeszcze jedną taką samą dla mamy do tego samego biura.

mo

03-11-2014 10:53

Mam hp photosmart C5280 ogólnie urządzenie OK, ale tusze są drogie a zamienniki przestały współpracować. Działa tylko na oryginałach :( i nie ma wi-fi

~Ogyb

08-01-2015 00:27

Są zamienniki, nawet są takie nalewane od góry z buteleczek.

coco

28-10-2014 18:30

Ja mam Lexmarka pro209 i jest tragedia, po pół roku od zakupu dysza się zapchała, po przeczyszczeniu na gwarancji drukarka pracowała tylko 3 miesiące. Procedura rejestracji do rozszerzonej gwarancji jest fikcją. Mi się nie udało, wsparcie obsługi było żadne. Drukarka sama się "oczyszcza" pobierając atrament. Nawet jeśli drukuje się tylko na czarno trzeba dokupować kolorowe tusze na to "samooczyszczanie". Wczoraj przestał działać skaner.

kiss

10-09-2014 23:04

Jesli malo drukujesz to drukarka atramentowa to strata pieniedzy. Problem wiecznie wysychajacego tuszu w pojemniku.

leo

06-07-2014 15:07

Nigdy w zyciu nie kupie żadnego produktu firmy canon, drukarka mp550 zepsuła sie po 3 latach użytkowania słynny kod błędu 200, drukarka mp640 po 4 latach, rózniez ten sam kod błędu, specjalnie postarzane produkty, marketingowy chłam!

~ZOZZO

31-03-2015 18:00

Dokładnie to samo miałem z mp 640, kod błędu 200 i koniec drukowania, a nawet skanowania. Też już nic z tej firmy nie kupię.