Komputery AiO

Przetestowaliśmy 10 komputerów All in One wyposażonych w Windows 10 i wybraliśmy najlepsze modele do różnych zastosowań.

Wiele osób pyta nas o ciche i niewielkie komputery do pracy, multimediów, jak by w ogóle nie zauważało, że tego typu komputery dostępne są dosłownie na wyciągnięcie ręki. All in One, czyli kompaktowe komputery mieszczące się w obudowach monitorów spełniają te wymagania niemal w 100 %. Oczywiście i wśród komputerów AiO można spotkać jednostki nieco głośniejsze, czy przeznaczone dla biznesu, jednak gro konfiguracji jest bardzo cicha i kierowana do domowych zastosowań.

Cicha praca komputerów AiO to niejako „efekt uboczny” ich konstrukcji. Chcąc zmieścić w obudowie monitora: procesor, płytę główną, twardy dysk producenci zmuszeni są do wykorzystywania podzespołów, które nie wymagają stosowania dużych i głośnych układów chłodzących. To dlatego za wydajność komputerów AiO odpowiedzialne są najczęściej energooszczędne wersje desktopowych procesorów, lub ich „mobilne” odpowiedniki (stosowane np. w laptopach).

Większość komputerów AiO korzysta też ze zintegrowanego w procesorze układu graficznego, który pobiera śladowe ilości prądu. Dodatkowa karta graficzna jest rzadkością a jeśli komputer AiO jest w nią wyposażony, to jest to najczęściej energooszczędny model przeznaczony do pracy w laptopach. Desktopowe karty graficzne w tego typu komputerach po prostu się nie mieszczą. To wszystko sprawia, że komputery AiO przy uruchomionym systemie pobierają znikome ilości prądu a budową bardziej zbliżone są do laptopów niż standardowych pecetów.

Komputery AiO i gry

Chcąc grać w Wiedźmina 3 z detalami ustawionymi na wysokie w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli to trzeba posiadać komputer, który w teście Sky Driver uzyskuje wynik powyżej 13000 pkt a w Fire Strike powyżej 4500 pkt. Taka wydajność to wg nas niezbędne minimum. Niestety na 10 przetestowanych komputerów tylko jeden osiąga zbliżone rezultaty (MSI AG240). Zawdzięcza to zastosowaniu mobilnego układu graficznego Nvidii GeForce 860M, wydajnego procesora Intela z rodziny Core i7 i dysku SSD, na którym zainstalowany jest Windows 10. To najwydajniejszy komputer AiO jaki uczestniczył w testach.

Większość pozostałych komputerów AiO w teście Sky Driver uzyskała jednak dużo gorsze wyniki. Średnia oscyluje w granicach 3500 pkt, a renderowanie grafiki odbywa się z szybkością zaledwie kilkunastu klatek na sekundę czyli kilkukrotnie wolniej niż w MSI AG240 (50 - 60 kl./s). Niestety nawet MSI AG240 okazuje się uzyskiwać wyniki dużo poniżej możliwości peceta do gier w cenie 3000 zł. Także nazywanie MSI AG240 komputerem do gier jest wg nas nieuzasadnione. To po prostu bardzo szybki komputer multimedialny, który jak na AiO jest ponadprzeciętnie wydajny i dobrze wyposażony. Wykorzystuje np. dwa dyski (SSD + HDD), podczas gdy większość komputerów AiO umożliwia zamontowanie tylko jednego dysku. Najczęściej są to 2,5 calowe dyski HDD, których prędkość obrotowa nie przekracza 5400 obr./min, a średnia wydajność oscyluje w granicach 100 MB/s. Wykorzystanie HDD przekłada się w istotny sposób na wolniejsze uruchamianie i działanie systemu. Tym cenniejsze są wg nas takie konfiguracje jak MSI AG240 i NTT AIO 215L20, które fabrycznie wyposażone są w szybkie dyski SSD.

Komputery AiO

Jednak jeszcze do niedawana komputery AiO kojarzyły się z nijakimi urządzeniami wykorzystującymi mało wydajne procesory Atom, które miały problemy z zapewnieniem komfortu pracy z systemem. Obecnie, dzięki dostępności pełnego spektrum energooszczędnych i wydajnych procesorów coraz więcej producentów pokazuje, że i takie komputery mogą być nie tylko kompaktowe, ale też szybkie i stylowe.

Duża w tym zasługa, też mocnych obniżek cen matryc, bo czasy gdy komputer AiO w cenie do 3000 zł wyposażony był w matrycę o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli już bezpowrotnie minęły. Teraz coraz więcej komputerów AiO nawet tych najmniejszych z ekranami o przekątnej 21,5 cali ma matryce pracujące w rozdzielczości FullHD . Część z producentów rezygnuje też z błyszczących ekranów na rzecz dużo praktyczniejszych matowych, co z pewnością wielu użytkowników ucieszy.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?