Multimedialny NAS domowy - top 10 urządzeń

Polecamy najlepsze i najbardziej opłacalne NAS-y do zastosowań domowych. To niewielkie i funkcjonalne urządzenia, które można wykorzystać do archiwizowania danych oraz udostępniania plików multimedialnych. Dzięki nim oglądanie filmów na urządzeniach podłączonych do domowej sieci może być dużo prostsze i wygodniejsze.

Prosta instalacja i konfiguracja to dwie istotne cechy wszystkich testowanych przez nas serwerów. Oczywiście, są pod tym względem modele lepsze i gorsze, ale różnice dotyczą niuansów. Większość serwerów ma specjalnie skonstruowane kiszenie, a dyski przykręca się do szyn, które potem wsuwa się do kieszeni. To sprawdzone rozwiązanie umożliwiające szybki montaż i demontaż nośników. Najczęściej po zamontowaniu nośników i podłączeniu serwera do zasilania i routera trzeba wejść na wskazaną w instrukcji obsługi stronę internetową i tam pobrać oprogramowanie, które zlokalizuje serwer w sieci oraz pozwoli go skonfigurować. W ten sposób instaluje się serwery Synology, Qnapa i WD. Producenci nie dołączają do nich nawet płyt z oprogramowaniem. To dobry pomysł. Dzięki temu użytkownik zmuszony jest do używania najnowszej wersji oprogramowania i nie bazuje na przestarzałym programie instalowanym z płyty CD. Piszemy o tym nie bez powodu. Praca na najnowszej wersji oprogramowania ma kolosalne znaczenie nie tylko dla stabilności działania urządzenia, ale też utrudnia życie hakerom i wirusom żerującym na lukach w przestarzałym oprogramowaniu.

Jak testowaliśmy

Serwery sprzedawane bez dysków testowane zostały z nośnikami WD Red 3 TB, które są specjalnie optymalizowane do pracy z serwerami NAS. Modele sprzedawane z nośnikami sprawdzane zostały z dołączanymi przez producenta dyskami. Podczas testów sprawdzaliśmy szybkość zapisywana i odczytywania danych z serwera. Do sprawdzenia wydajności wykorzystaliśmy popularne programy ATTO Disk i NAS Performance Tester. Oprócz tego sprawdziliśmy jak każdy z serwerów radzi sobie z zapisywaniem różnego rodzaju plików. W tym celu przygotowaliśmy trzy zbiory danych z małymi dokumentami ( 4 GB dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych), zdjęciami (10 GB) i plik ISO o objętości 5 GB. Podczas testu wszystkie serwery dwudyskowe pracowały w trybie RAID 1 i były podłączone do nowoczesnego routera dysponującego gigabitowym interfejsem sieciowym.

Najlepiej, gdy serwer sam sprawdza dostępne aktualizacje i po akceptacji użytkownika ściąga odpowiedni plik i go instaluje. Tak działają serwery Synology, Qnapa, WD, D-Linka i Netgeara, które otrzymały wysokie noty w kategorii funkcjonalności oprogramowania. Serwer Lenovo ma moduł aktualizacji, który informuje o nowych wersjach, ale sami musimy ściągnąć plik z nowym systemem, potem przesłać go na serwer i uruchomić proces aktualizacji.

Zobacz również:

Możliwości oprogramowania

O możliwościach serwerów nie decyduje tylko ich wielkość i wyposażenie sprzętowe, ale głównie dołączone oprogramowanie a dokładniej system. Chcąc wyłonić najlepszy serwer musieliśmy wybrać podstawowe cechy, które według nas powinien mieć każdy system zainstalowany na serwerze i dodatkowo punktować te, które mają ponadprzeciętne możliwości.

Domowy serwer powinien np. obsługiwać technologię DLNA i umożliwiać wysyłanie materiałów multimedialnych do telewizora i innych urządzeń obsługujących tą technologię. Równie istotna jest możliwość utworzenia osobistej chmury czy dodatkowe oprogramowanie do wykonywania automatycznego backupu wskazanych danych. Tego typu funkcje mają wszystkie testowane przez nas serwery. Za dodatkowe, ale według nas też bardzo ważne uznawaliśmy np. funkcje umożliwiające instalowanie dodatkowych aplikacji. Tego typu możliwość mają np. serwery Qnapa, Synology, WD w których można dodatkowo zainstalować klienta plików sieci P2P, programy antywirusowe czy najpopularniejsze CMS-y.

O stabilności pracy i możliwościach serwerów w dużej mierze decyduje zainstalowane na nich oprogramowanie, które powinno być stale
aktualizowane. Nie chodzi tylko o dodatkowe funkcje, które mogą pojawić się w nowszej wersji oprogramowania, ale głównie o załatanie dziur w systemie, aby chronić przechowywane na dyskach dane.

O stabilności pracy i możliwościach serwerów w dużej mierze decyduje zainstalowane na nich oprogramowanie, które powinno być stale

aktualizowane. Nie chodzi tylko o dodatkowe funkcje, które mogą pojawić się w nowszej wersji oprogramowania, ale głównie o załatanie dziur w systemie, aby chronić przechowywane na dyskach dane.

Oprócz funkcjonalności bardzo ważne jest też intuicyjna obsługa serwera, w końcu z serwerów często korzystają osoby, które nie maja wykształcenia informatycznego. Prym pod tym względem wiodą serwery Synology, Qnapa, WD, D-Linka, które wyposażone są w intuicyjne w obsłudze graficzne systemy.

Co kupić

Chcąc zabezpieczyć dane na wypadek awarii jednego z dysków serwer musi być wyposażony w macierz RAID 1. Trzeba też pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu dysków, bo często domyślne ustawienia preferują tryb pracy bez wykorzystywania macierzy RAID (JBOD). Taki sposób działania serwera nie zapewnia żadnej ochrony i w razie awarii jednego z dysków wszystkie dane mogą ulec zniszczeniu. Decydując się na serwer jednodyskowy, musicie też zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma on żadnego zabezpieczania pozwalającego odzyskać dane w razie awarii dysku.

Równie ważne jak bezpieczeństwo jest też szybkość zapisywania i odczytywania danych. Najlepszy pod tym względem okazał się serwer Synology DS214Play, który uzyskał najlepsze osiągi zarówno w testach syntetycznych jak i rzeczywistych (zapis trzech folderów z różnej wielkości plikami). To jednak dosyć drogie urządzenie (1250 zł), dlatego osoby szukające modeli o dobrym stosunku ceny do wydajności powinny zwrócić uwagę na serwery D-Link DNS-327L, Zyxel NSA325 v2 czy Netgear RN10200.

Większość serwerów sprzedawanych jest bez dysków
twardych, a te trzeba dokupić
we własnym zakresie. Dyski te
montujemy wewnątrz NAS-a
w specjalnych kieszeniach
lub wnękach.

Większość serwerów sprzedawanych jest bez dysków

twardych, a te trzeba dokupić

we własnym zakresie. Dyski te

montujemy wewnątrz NAS-a

w specjalnych kieszeniach

lub wnękach.

Serwer, który jest cichy (specjalna pasywna konstrukcja), wydajny (szybki procesor, duża ilość pamięci RAM, nowoczesny chipset) oraz dobrze wyposażony może kosztować ponad 1500 zł i to bez dysków. To jednak elita (Qnap HS-251), dla bardzo wymagających użytkowników, którzy mają wyśrubowane wymagania i nie lubią kompromisów. Za serwer bez dysków z obsługą DLNA, możliwością utworzenia osobistej chmury i współpracujący z urządzeniami przenośnymi zapłacicie około 500 zł. Modele z zamontowanymi dyskami są droższe i kosztują od 1000 zł. W ich produkcji wyspecjalizowały się takie firmy jak WD czy Seagate (producenci dysków twardych), również Lenovo, ma w swojej ofercie tego typu serwery. Ich instalacja i konfiguracja jest banalnie prosta, zresztą nawet serwer bez dysków jest prosty w instalacji, obsłudze i nie potrzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"