Najlepsze UPS-y 2015

Zasilacze awaryjne wykonane w topologii „line – interactive” oferują najlepszy stosunek ceny do możliwości i głównie tego typu konstrukcje poddaliśmy drobiazgowym testom. Modele o mocy do 1000 VA z powodzeniem można wykorzystać do podtrzymania zasilania dwóch zestawów komputerowych a słabsze do ochrony jednego stanowiska. Wystrzegajcie się jednak tanich UPS-ów nie potrafiących wytworzyć czystej sinusoidy na zasilaniu akumulatorowym. Jak pokazały nasze testy mogą one doprowadzać do niespodziewanych restartów komputerów wyposażonych w zasilacze z aktywnym układem PFC.

Wybierając UPS-a trzeba zwrócić uwagę na jego moc, pojemność akumulatorów i kształt napięcia wytwarzanego na zasilaniu akumulatorowym. Ważna jest też topologia wykonania: „offline”, „line – interactive”, „online” a najlepszym wyborem do ochrony komputerów według nas są zasilacze „line – interactive”. Kosztują trochę więcej niż modele wykonane w topologii „offline”, ale za to potrafią korygować poziom napięcia (układ AVR) bez konieczności angażowania akumulatorów. Co ważne sporo UPS-ów „line – interactive” podobnie jak modele wykonane w topologii „online” potrafi wytworzyć czystą sinusoidę podczas pracy na akumulatorze i bez problemów współpracuje z różnymi zasilaczami. Nie ma więc sensu przepłacać i kupować dużo droższych zasilaczy „online”.

Warto za to zadbać o dobranie odpowiednio „mocnego” UPS-a bo dysponujący zbyt małą mocą po przejściu na zasilanie akumulatorowe może nie pozwolić na poprawne uruchomienie komputera wyłączając go lub restartując. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zsumowanie mocy wszystkich urządzeń, które mają być chronione przez zasilacz awaryjny i wybranie UPS-a dysponującego o 20 – 30 % większą mocą. Jeśli do dyspozycji mamy wartości podawane w watach (W), to wystarczy ją pomnożyć przez współczynnik 1,4 i otrzymujemy moc pozorną wyrażoną w VA (to właśnie nią posługują się producenci UPS-ów).

Awaryjne zasilanie dla komputera - Procedura testowa

Testowane UPS-y podzieliliśmy na dwie grupy: o mocy 1000 VA i mniejszej. Do testu zasilaczy 1000 VA wykorzystaliśmy dwa zestawy komputerowe, które generowały średnie obciążenie 340 W. Zasilacze awaryjne o mniejszej mocy testowaliśmy przy pomocy jednego zestawu komputerowego o łącznym zużyciu prądu wynoszącym 220 W. Test polegał na pomiarach czasu pracy komputera od momentu odłączenia zasilacza awaryjnego od zasilania sieciowego do wyłączenia komputera. Przed rozpoczęciem testu każdy z zasilaczy został przez 24 godziny ładowany a potem rozładowany. To minimalizuje błędy pomiarowe wynikające np. z nie do końca naładowanej czy sformatowanych akumulatorów. Testy powtarzaliśmy trzykrotnie i wykonywaliśmy po 12 godzinnym ładowaniu akumulatorów i trzygodzinnym podłączeniu UPS-ów do prądu. Różnica w wynikach obrazuje jakość zastosowanych w zasilaczach ładowarek.

Podczas testów zwracaliśmy również uwagę na współpracę UPS-a z różnymi zasilaczami. Liczba gniazd, możliwość sterowania innymi urządzeniami, wbudowany wyświetlacz, jakość wykonania obudowy miały decydujące znaczenie do wyliczenia ocen: Możliwości i Jakości. Ocena opłacalności to stosunek ceny urządzenia do jego oceny końcowej. Natomiast Ocena końcowa została wyliczona na podstawie ocen: Możliwości, Wydajności i Jakości.

Uważaj na "okazje"

Tanie zasilacze wytwarzające napięcie o quasi-sinusoidalnym mogą być przyczyną nagłego restartowania komputerów wyposażonych w zasilacze z aktywnym układem PFC. To właśnie to było powodem odpadnięcia z testów UPS-ów Orvaldi 750 SP i GT Powerbox 650, które wyłączały podłączony do nich komputer z różnymi zasilaczami wyposażonymi w aktywny układ PFC. Cześć UPS-ów restartowała komputer sporadycznie, lub problemy występowały tylko podczas pracy z jednym zasilaczem komputerowym (najczęściej dotyczyło to modelu SilentiumPC Deus M1). Te modele przetestowaliśmy, na komputerze wyposażonym w „kompatybilny” zasilacz, ale w tabelce zaznaczyliśmy, że nie działały poprawnie z wszystkimi testowanymi zasilaczami komputerowymi. Kiedyś nie było tego problemu, bo tego typu zasilacze komputerowe były rzadkością. Teraz według zasad Unii Europejskiej (norma EN61000-3-2) niemal wszystkie zasilacze powinny być wyposażone w układ PFC.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?