Najlepsze dyski o pojemności 240 - 256 GB w cenie do 450 zł.

Dyski SSD montowane są w laptopach, ultrabookach, wszelkiej maści komputerach stacjonarnych i nie ma się czemu dziwić. Przepaść dzieląca szybkość pracy SSD od standardowego dysku HDD jest bardzo duża. Najpierw docenili to miłośnicy gier a teraz już praktycznie każdy kto myśli o przyspieszeniu pracy komputera korzystającego dysku HDD wie, że musi zainwestować w nośnik SSD.

Dyski SSD montowane są w laptopach, ultrabookach, wszelkiej maści komputerach stacjonarnych i nie ma się czemu dziwić. Przepaść dzieląca szybkość pracy SSD od standardowego dysku HDD jest bardzo duża. Najpierw docenili to miłośnicy gier a teraz już praktycznie każdy kto myśli o przyspieszeniu pracy komputera korzystającego dysku HDD wie, że musi zainwestować w nośnik SSD.

W podjęciu decyzji o zakupie dysku SSD pomaga też to, że tego typu nośniki są coraz tańsze. Modele o pojemności 128 GB kupić można za ok 200 zł, dyski o pojemności 240 - 256 GB są tylko o ok 100 zł droższe i to właśnie one mają najlepszy stosunek ceny do pojemności.

Zobacz również:

Test dysków SSD - koszt GB

Test dysków SSD - koszt GB

Oczywiście w sprzedaży są również nośniki SSD o pojemności do 256 GB w cenie powyżej 500 zł (np. Samsung SSD 850 PRO – 530 zł). Tego typu dyski oferują jednak bardzo wysoki koszt gigabajta (nawet powyżej 2 zł) i nie opłaca się ich kupować. Dlatego w naszym teście postanowiliśmy uwzględnić tylko dyski SSD o pojemności 240 – 256 GB w cenie do 450 zł.

Na rosnące zainteresowanie dyskami SSD wpływ ma też pojawienie się nowej generacji modeli wyposażonych w tanie pamięci TLC. Tego typu nośniki o pojemności 240 - 256 GB kupić można już za ok 280 zł.

Co ważne tanich dysków SSD z pamięciami TLC będzie coraz więcej a to zmusi producentów do dalszego obniżania ceny. Nawet Plextor, który do tej pory skupiał się na modelach z górnego i średniego przedziału cenowego zapowiedział premierę tego typu nośników.

Procedura testowa

Z doświadczenia wiemy, że nawet najlepsze testy syntetyczne nie oddają rzeczywistych możliwości dysków, dlatego okroiliśmy je do minimum a wyniki przez nie uzyskane mają minimalny wpływ na ocenę wydajności.

W naszym zestawieniu znajdziecie większość z obecnie sprzedawanych dysków SSD o pojemności 240 – 256 GB w cenie do 450 zł. Wszystkie poddaliśmy jednakowej procedurze testowej.

Dużą wagę na ocenę wydajności miały za to wyniki uzyskane podczas rzeczywistych pomiarów szybkości zapisywania i odczytywania różnorakich plików, instalacji gry i rozpakowywania archiwum. Wykorzystaliśmy do tego dwa foldery o objętości 10 GB każdy. Jeden z nich zawierał małe pliki (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne), w drugim folderze były średniej wielkości pliki (zdjęcia, utwory MP3).

Do pomiarów maksymalnej szybkości pracy dysku wykorzystaliśmy pojedynczy plik ISO o rozmiarze 30 GB. Sprawdziliśmy również szybkość instalacji gry z 30 GB obrazu ISO oraz czas rozpakowywania 5 GB archiwum ze zdjęciami, bo jak się okazuje wydajność dysku istotnie wpływa na wydłużenie, lub skrócenie tych operacji.

Dyski SSD w testach

Analizując wyniki testu doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że o wydajności dysku nie świadczą parametry podawane przez producenta a cena. Dotyczy to szczególnie szybkości zapisywania danych, która w najtańszych nośnikach w rzeczywistości jest często dużo niższa od informacji podawanych przez producentów.

Główny powód takich rozbieżności to brak zunifikowanej procedury testowej i wykorzystywanie przez producentów testów syntetycznych a nie realnych pomiarów czasów kopiowania i zapisywania plików. Zdarza się więc, że dysk SSD za 280 zł i model od innego producenta w cenie ponad 400 zł oferują wg nich tą samą, lub zbliżoną szybkość pracy.

Przykładowo dysk SSD Crucial BX200 za ok 280 zł wg producenta pracuje z szybkością 560 MB/s podczas odczytywania danych a zapisuje je z szybkością 490 MB/s. Droższy dysk Adaty SP920 w cenie 335 zł wg specyfikacji pracuje z szybkościami 560 MB/s (odczyt) i 360 MB/s (zapis). Niedoświadczony użytkownik z pewnością nie będzie sprawdzać jaką metodologią posłużyli się producenci do określenia wydajności dysków i kupi tańszy i wg specyfikacji szybszy model.

Okazuje się jednak, że tani dysk Cruciala z pamięciami TLC, który powinien zapisywać dane z szybkością 490 MB/s, uzyskuje taką szybkość tylko w testach syntetycznych.

W rzeczywistych warunkach podczas zapisywania dużego pliku ISO jego wydajność wynosi 60 MB/s, czyli jest na poziomie przeciętnego dysku HDD. Podczas gdy droższy o około 50 zł dysk Adaty SP920 wykorzystujący pamięci MLC ten sam plik zapisuje z szybkością 335 MB/s.

Instalowanie 30 GB gry zajmuje dyskowi Adaty ok 4 minut, Crucial BX200 potrzebuje na to ponad 10 minut. Różnica w szybkości pracy dysków podczas zapisywania danych jest więc ogromna. Gdyby ktoś sugerował się ceną a nie parametrami podawanymi przez producentów to dokonałby właściwego zakupu.

Tanie dyski SSD z pamięciami TLC nie są jednak do końca na przegranej pozycji, a to za sprawą bardzo dobrych osiągów podczas odczytywania danych. Pod tym względem nie ustępują nawet najwydajniejszym i najdroższym a nawet są od nich lepsze. Crucial BX200 w teście kopiowania 30 GB pliku uzyskał wynik 526 MB/s a najwydajniejszy w naszym zestawieniu dysk Toshiby Q300 Pro – 515 MB/s.

Co ważne operacje dostępu i odczytywania danych są najczęściej wykonywane (podczas uruchamiania gier, programów). Nie ma więc obawy, że montując tego typu dysk w laptopie czy komputerze nie odczujemy przyspieszenia pracy systemu.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"