Najlepsze myszy do gier

Jeśli myślisz, że do gry na najwyższym poziomie potrzebny jest tylko wydajny komputer, to… masz częściowo rację. Jednak o zwycięstwie często decydują najdrobniejsze ruchy kursora myszy – dlatego precyzyjny przyrząd staje się nieodzownym wyposażeniem każdego gracza. W naszym teście porównaliśmy możliwości dziesięciu takich urządzeń w cenie od 100 do ponad 300 zł.

O tytuł najlepszej myszy do gier walczyły produkty firm Logitech, Mad Catz, Asus, Cooler Master, Mionix i Natec. Walka była zacięta bo testowaliśmy je na wiele sposobów, sprawdzając precyzję działania sensora optycznego, jakość wykonania obudowy, sposób działania przycisków i przydatność dołączanego oprogramowania.

Myszy te wyposażone są w dobrej jakości sensory z możliwością regulacji czułości pracy. Część z nich do podświetlania skanowanej przez sensor powierzchni wykorzystuje światło lasera, ale np. w grach FPS (ang. first person shooter) świetnie radzą sobie urządzenia zaopatrzone w czujniki z diodami świecącymi w podczerwieni.

Do najlepszych sensorów montowanych w myszach do gier należą Pixart PMW3310 i Avago S3988. Oferują minimalny akceptowalny efekt jitteringu (tym mianem określane jest zjawisko szumów powodujących nieprecyzyjne działanie myszy) i wiernie oddają bardzo szybkie ruchy. Myszy Logitech G303 i G502 mają świetny sensor Pixart PMW3366DM, który pracuje z bardzo wysoką rozdzielczością – 12 000 cpi. Pixart PMW3366DM umożliwia komfortową pracę myszy z monitorami 4K nawet przy maksymalnie spowolnionym kursorze. Tego typu sensory montowane są jednak w droższych myszach.

Logitech 502 Proteus Core - najlepsza mysz w teście

Logitech 502 Proteus Core - najlepsza mysz w teście

Szukając dobrej jakości myszy do gier za niewielkie pieniądze warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w sensor Avago 9500, który jeszcze do niedawna był wyznacznikiem jakości. Jego następca, Avago 9800, jest jeszcze lepszy, szczególnie przy pracy w wyższych rozdzielczościach, ale montowany jest w nieco droższych modelach.

Pamiętajcie, że nawet tańsze myszy do gier wyposażone są w czujniki mogące pracować z bardzo wysoką rozdzielczością, a wówczas przydatna jest opcja szybkiej zmiany czułości pracy sensora. Najlepiej gdy odbywa się to poprzez naciśnięcie zamontowanego na obudowie myszy przycisku lub przełącznika. Jego brak zmusza użytkownika chcącego zmienić rozdzielczość pracy sensora do uruchomienia oprogramowania urządzenia.

Większość z urządzeń w naszym teście ma taką konstrukcję – tylko mysz Asus ROG Sica pozbawiona była przycisku tego typu.

Niektóre myszy, np. Natec GX78, mają zarówno przyciski do regulacji czułości pracy sensora, jak i zmiany schematów ustawień, które obejmować mogą np. różne sposoby działania programowalnych przycisków i przypisanych do nich makr. To wygodne rozwiązanie.

Najlepsze myszy do gier - zaawansowane oprogramowanie

Producentów należy pochwalić za rozbudowane oprogramowanie. Nieoceniony okazuje się edytor makr, który jest podstawowym wyposażeniem każdej myszy do gier. Dzięki niemu można zarejestrować sekwencję naciśnięć przycisków myszy i klawiszy, a następnie przypisać ją do jednego przycisku.

Mionix Naos 7000 - oprogramowanie

Mionix Naos 7000 - oprogramowanie

Oprogramowanie najbardziej zaawansowanych myszy ma też wbudowane funkcje kalibracji sensora do pracy z różnymi podkładami oraz funkcję predykcji. Pierwsza pozwala wyeliminować nieprecyzyjną pracę sensora na niektórych powierzchniach, lub np. dostosować jego siłę działania tak, aby podczas podnoszenia myszy kursor samoczynnie się nie przesuwał. Druga niejako przewiduje ruch użytkownika, (np. pomagając rysować proste linie) i „wygładza” ruchy myszy, co przekłada się na większą płynność działania kursora.

Logitech G303 Daedalus Apex

Logitech G303 Daedalus Apex

Mad Catz  R.A.T. TE - oprogramowanie

Mad Catz R.A.T. TE - oprogramowanie

Najlepsze myszy do gier - sprawdź, zanim kupisz

Zwróć uwagę na szczegóły konstrukcyjne myszy, którą zamierzasz kupić. Rzecz jasna, ważny jest sam kształt myszy, który musi być komfortowy i jednocześnie dawać pełną kontrolę nad „gryzoniem”. Niestety nie zawsze da się to pogodzić, czego dowodem jest zachowanie myszy Mionix Naos 7000, która dzięki specjalnie wyprofilowanej obudowie idealnie leży w prawej dłoni dając wygodne oparcie palcom. Tyle tylko, że w grach FPS lepiej sprawdzają się mniejsze myszy, którymi łatwiej można wykonywać szybkie ruchy.

Ważna jest też jakość wykonania głównych przycisków, bo zdarza się, że mają wyczuwalne luzy. Wówczas klawisz podczas naciśnięcia nie dotyka mikroprzełącznika, co utrudnia precyzyjne sterowanie. Tego typu defekt zauważaliśmy w lewym przycisku myszy Natec GX78, co było dla nas sporym zaskoczeniem – w testach sensora urządzenie to wypadło całkiem dobrze, jest też świetnie wyposażone i dość tanie.

Jeśli chcecie szybko i precyzyjnie zmieniać bronie, przyjrzyj się budowie i sposobowi działania rolki – oceń jej szerokość i materiał, z którego została wykonana. Większość graczy preferuje rolki z „zaznaczonym” skokiem – właśnie takimi rolkami charakteryzowały się wszystkie testowane przez nas myszy. Jednak kilka, np. Mad Catz M.M.O. TE, wyposażonych jest w rolki o stosunkowo miękkim „skoku”, które w naszej ocenie są mało precyzyjne.

W ostatecznym rozrachunku wiele zależy od osobistych przyzwyczajeń, dlatego będąc w sklepie weźc mysz do ręki i sprawdź, czy pasuje ci jej kształt, rozmieszczenie przycisków, jak działa rolka i przyciski. Radzimy też zajrzeć na spód obudowy, bo na to, jak się porusza mysz na różnych powierzchniach, wpływ mają zamontowane na spodzie obudowy ślizgacze. W zwykłych myszkach najczęściej wykonane są z plastiku, w myszach do gier – z materiału pokrytego teflonem. Mają one niski współczynnik tarcia i długą żywotność. Najlepiej spisują się duże ślizgacze, które zapewniają stabilne oparcie dla podstawy obudowy. Myszy Asusa i Logitecha mają też zaprojektowane specjalnie otwory, które ułatwiają wymianę ślizgaczy.

Mad Catz  R.A.T. TE

Mad Catz R.A.T. TE

Nawet konstrukcja mikroprzełączników myszy może przesądzić o rezultacie rozgrywki, bo wpływa na to, jak szybko i precyzyjnie strzelasz. W myszach do gier najczęściej wykorzystuje się mikroprzełączniki Omron D2FC-F-7N, których wytrzymałość producent określił na 5 milionów kliknięć. Mają one średnio twardy „klik” i działają dość cicho. Niektóre myszy umożliwiają też szybką wymianę mikroprzełączników, które montowane są na wcisk, a nie przylutowane do płytki PCB. Polecamy konstrukcje D2F-T, które są twardsze i bardziej precyzyjne od omronów.

Mionix Naos 7000

Mionix Naos 7000


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?