Najlepsze serwery NAS do archiwizacji domowych zbiorów multimedialnych

Serwery NAS to idealne urządzenia do bezpiecznej archiwizacji plików. Dzięki nim multimedialne zbiory można przechowywać w jednym miejscu, ale też strumieniować i udostępniać innym użytkownikom.

Dwudyskowe NAS-y to dobry wybór dla osób szukających niedużych i tańszych serwerów. Wybierając tego typu urządzenie pamiętajcie, że „objętość” dwóch dysków pracujących w trybie RAID 1 (odporny na awarię jednego dysku) nie przekroczy wielkości najmniejszego nośnika. Mając więc dwa dyski o pojemności 4 TB każdy, serwer pozwoli wam na utworzenie wolumenów o łącznej objętości 4 TB.

Dużo większe możliwości mają NAS-y pozwalające na montaż czterech dysków. Tego typu serwery mają rozbudowane macierze RAID, które mogą pracować w różnych trybach. Montując w serwerze np. cztery dyski o pojemności 4 TB każdy, można za pomocą RAID 10 utworzyć wolumen o maksymalnej objętości 7,27 GB, który będzie odporny na awarię dwóch nośników. Wybierając tryb RAID 5 (odporny na awarię jednego dysku) lub 6, zwiększymy dostępną przestrzeń do 10,9 GB. Co ważne, serwer czterodyskowy na początku może pracować z dwoma nośnikami, a potem w razie konieczności wystarczy dołożyć kolejny dysk i migrować z macierzy RAID 1 do np. RAID 5. Taką funkcję ma większość z obecnie sprzedawanych czterokieszeniowych serwerów NAS.

Zobacz również:

  • QNAP prezentuje QTS 4.3.3

Multimedialne możliwości

Testowane przez nas serwery NAS świetnie sprawdzają się do archiwizacji i bezpiecznego przechowywania plików, ale to tylko część ich możliwości. Dzięki obsłudze DLNA/UPnP (a to obecnie standard) mogą pełnić funkcję sieciowego serwera multimediów a modele wyposażone w gniazdo HDMI również stacjonarnego odtwarzacza multimedialnego. Za ich pomocą można odtwarzać filmy na telewizorach, słuchać muzykę na systemach stereofonicznych, współpracują również z konsolami Sony czy Microsoftu.

Często jednak, aby korzystać z opcji multimedialnych trzeba zainstalować wybrany serwer multimediów. Nie jest to zbyt skomplikowane bo większość NAS-ów uczestniczących w teście ma funkcję instalowania dodatkowych programów, w tym również różnorakich serwerów multimedialnych czy aplikacji do katalogowania i zarządzania zbiorami filmów, zdjęć czy utworów muzycznych. Niektóre serwery NAS np. Synology, QNAP już podczas pierwszej instalacji systemu na serwerze automatycznie tworzą foldery współdzielone, dla zdjęć, filmów, muzyki i łączą je z domyślnymi programami. Po skonfigurowaniu serwera wystarczy przekopiować do nich swoje zbiory, aby zostały one udostępnione urządzeniom podłączonym do domowej sieci.

Instalacja i konfiguracja serwera

Większość z przetestowanych przez nas serwerów NAS sprzedawanych jest bez dysków twardych, które musimy dokupić i zamontować we własnym zakresie. Nie jest to skomplikowane bo większość serwerów umożliwia montaż dysków bez konieczności rozkręcania obudowy. Również konfiguracja i instalacja serwera w sieci nie przysparza większych problemów. Producenci udostępniają specjalne aplikacje, które automatycznie wyszukują serwer w sieci i uruchamiają kreatora konfiguracji. Wystarczy tylko uważnie czytać podpowiedzi i komunikaty wyświetlane podczas przechodzenia przez kolejne etapy konfigurowania serwera.

Warto jednak być czujnym i sprawdzić np. domyślną konfigurację macierzy RAID. W dwudyskowych serwerach, tylko RAID 1 zapewni bezpieczne przechowywanie danych. W czterodyskowych wybór odpowiedniego sposobu pracy dysków jest dużo większy (RAID 5, 6 ,10) i zależy od indywidualnych preferencji, dlatego im więcej trybów RAID obsługuje serwer tym lepiej.

Serwery NAS w testach

Wszystkie serwery NAS wyposażone w dyski przetestowane zostały z dołączanymi napędami. Modele pozbawione dysków testowaliśmy z nośnikami WD RED o pojemności 4 TB. W modelach dwuzatokowych domyślnym ustawieniem macierzy dyskowej był tryb RAID 1, w serwerach czterozatokowych RAID 10. Testy głównie wykonywaliśmy na zmapowanym udziale sieciowym.

Dużą wagę podczas testowania serwerów przyłożyliśmy do rzeczywistych pomiarów szybkości zapisywania i odczytywania folderów z plikami. W tym celu przygotowaliśmy dwa zbiory plików o tej samej objętości (po 10 GB każdy). Pierwsze archiwum składało się z prawie 30000 niewielkich dokumentów testowych, arkuszy kalkulacyjnych czyli ze stosunkowo małych plików. Kolejne archiwum to ponad 4500 zdjęć zapisywanych w formacie JPG i RAW czyli plików o średniej wielkości. Przetestowaliśmy też szybkość zapisywania i odczytywania dużych pojedynczych plików (10 GB filmu, oraz 30 GB pliku ISO). Dodatkowo za pomocą programu NAS Performace Tester sprawdziliśmy jak poszczególne serwery radzą sobie z zapisywaniem i odczytywaniem plików o objętości 100, 400 i 1000 MB.

Jak się okazało największym wyzwaniem dla serwerów NAS było odczytywanie i zapisywanie najmniejszych plików. Przeważnie potrzebowały na to trzykrotnie więcej czasu niż podczas pracy z plikami MP3 czy zdjęciami. Większość serwerów doskonale radzi sobie za to z dużymi plikami zapisując je z maksymalną szybkością interfejsu czyli nieco ponad 100 MB/s.

Co kupić

Wybierając serwer do pracy w domu kierować musimy się nie tylko jego wydajnością, ilością obsługiwanych dysków, ale również możliwościami zainstalowanego na nim systemu. Najlepsze pod tym względem okazały się serwery Synology i QNAP-a, które mają rozbudowane i jednocześnie proste w obsłudze oprogramowanie. Serwery WD i Asustora również oferują intuicyjne i mające szerokie możliwości systemy. Zyxel trochę odstaje od czołówki, ale w korelacji ceny do możliwości okazuje się najlepszym wyborem.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"