Najlepsze słuchawki do 500 zł

Liczba modeli słuchawek dostępnych w sprzedaży może przyprawić o zawrót głowy. Wyboru nie ułatwia spora rozpiętość cenowa, panująca w tym segmencie urządzeń. A nawet gdy już się zdecydujesz, i tak nie masz pewności, że dobierzesz zestaw nie tylko zapewniający dobrą jakość dźwięku ale i odpowiadający twojemu stylowi życia. Wybraliśmy dziesięć najciekawszych słuchawek uniwersalnych w cenie do ok. 500 zł. Wszystkie urządzenia dokładnie przetestowaliśmy i opisaliśmy ich mocne i słabsze strony.

Mając 500 zł na zakup słuchawek możesz wybierać spośród różnorakich konstrukcji. W tej cenie znajdziesz całą masę modeli nausznych, dousznych, przewodowych i bezprzewodowych. My skupiliśmy się na modelach przewodowych nausznych i wokółusznych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zwisający kabel jest nieporęczny, jednak gdy liczy się jakość brzmienia, nic nie zastąpi przewodowego połączenia.

Musimy jednak zaznaczyć, że podział słuchawek na przewodowe, bezprzewodowe, douszne lub nauszne to spore uproszczenie. Istotniejszy, zwłaszcza w kontekście charakterystyki brzmienia, jest podział uwzględniający sposób wykonania nauszników słuchawek. Jeśli zewnętrzna ścianka nausznika wykonana jest z jednego kawałka plastiku i nie ma w niej żadnych otworów, wówczas mamy do czynienia ze słuchawkami o zamkniętej konstrukcji. Gdy w nausznikach zaprojektowane są niewielkie otwory czy szczeliny przez, które wydostaje się dźwięk, to wtedy takie słuchawki zaliczamy do grupy półotwartych. Modele otwarte pozwalają na swobodne wydostawanie się dźwięków na zewnątrz słuchawek.

Słuchawki o konstrukcji otwartej idealnie nadają się do muzyki cechującej się dużą otwartością sceny dźwiękowej. Słuchawki zamknięte umożliwiają lepszą izolację użytkownika od dźwięków otoczenia i wzmocnienie niższego pasma częstotliwości. Modele o półotwartej konstrukcji są mieszczą się gdzieś pośrodku.

Wiele osób, czytając pochlebne opinie o słuchawkach kupuje je, a potem narzeka na słabą jakość brzmienia. To skutek podłączenia np. półprofesjonalnych słuchawek o wysokiej impedancji do urządzeń dysponujących zbyt małą mocą na wyjściu słuchawkowym. Dotyczy to szczególnie popularnych tanich smartfonów, dlatego gdy kupujesz słuchawki do słuchania muzyki w domu i w podróży, zwróć uwagę na ten parametr. Jeżeli impedancja jest wyższa niż 20 omów, warto sprawdzić czy słuchawki będą dobrze współpracowały z posiadanym przenośnym odtwarzaczem.

Nie oznacza to jednak, że słuchawki o dużej „mocy” nie nadają się do słuchania muzyki na smartfonie czy przenośnym odtwarzaczu. Wiele osób ceniących brzmienie naturalne i dobrej jakości używa ich również np. w drodze do pracy. Warunek jest jeden: trzeba dysponować porządnym muzycznym smartfonem lub dokupić przenośny wzmacniacz słuchawkowy. To nieduże urządzenia, które zmieszczą się w kieszeni, często wyposażone we własne akumulatory. Najczęściej pozwalają na podłączenie słuchawek przewodowych, ale są też modele obsługujące interfejs Bluetooth.

Jak testowaliśmy

Zależało nam na wyróżnieniu modeli o naturalnej barwie dźwięku i zrównoważonej charakterystyce pracy. Gusta są jednak różne, dlatego staraliśmy się opisać charakterystykę brzmienia poszczególnych słuchawek, tak by każdy mógł wybrać odpowiedni model dla siebie.

Testując słuchawki sprawdzaliśmy nie tylko jakość brzmienia, ale też komfort ich używania i sposób wykonania. W ocenie uwzględniliśmy też właściwości tłumiące. Dlatego używaliśmy ich w różnych miejscach, np. w autobusie, na ulicy. Najwyżej ocenialiśmy konstrukcje, które rzeczywiście stawiały barierę dźwiękom dochodzonym z zewnątrz.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"