Najlepsze tablety z Androidem

Producenci zasypują nas coraz lepszymi i tańszymi tabletami. Z jednej strony to dobrze, bo często w modelach za mniej niż 1000 zł montowane są podzespoły do tej pory zarezerwowane dla droższych urządzeń jak np. modemy LTE. Z drugiej strony kupujący mogą mieć duże problemy z wyselekcjonowaniem odpowiedniego tabletu, bo jest ich bardzo dużo. To jak klęska urodzaju, ale mamy nadzieję, że ten test pomoże Wam podjąć właściwe decyzje.

W artykule prezentujemy wyniki testu najnowszych tabletów z systemem Android. Urządzenia mają spore możliwości i są dostępne w rozsądnych cenach, a podzespoły wcześniej „zarezerwowane” dla urządzeń z wyższej półki trafiają też do tańszych wersji (mowa np. o modemach LTE).

Cena jest często podstawowym kryterium doboru sprzętu. Im niższa, tym zakup jest bardziej atrakcyjny. Niestety, mamy twarde dowody na to, jak błędne może być takie myślenie. Najtańszą konfigurację, jaką mieliśmy okazję testować – 7-calowy tablet z dwurdzeniowym procesorem i podstawowym akceleratorem graficznym Mail-400– można dostać już za mniej niż 200 zł. Działa jednak bardzo wolno, nawet przeglądanie stron internetowych to dla niego spore wyzwanie. Pierwszy tablet dla dziecka? Może być. Ale sprzęt do poważniejszych zadań? Niekoniecznie.

Wystarczy dopłacić 100 - 200 zł i można kupić tablet z procesorem Intel Atom, 2 GB pamięci RAM i układem PowerVR SGX544 MP (Actina 7i na zdjęciu powyżej). Choć osiągane przezeń wyniki wydajności nie pozwoliły mu zająć miejsca w pierwszej dziesiątce badanych urządzeń to działa przyzwoicie. Dlatego też, chociaż w tabletowej ofercie można od dłuższego czasu przebierać dowoli, są pewne istotne szczegóły, których nie można bagatelizować. Urządzenie powinno charakteryzować się określonymi parametrami i spełniać konkretne kryteria. Przykładowo, niezależnie od wielkości zastosowanego w tablecie wyświetlacza, „pod maską” musi kryć się przynajmniej czterordzeniowy procesor, o częstotliwości taktowania zegara nie niższej niż 1,5 GHz. Taki procesor, w połączeniu z niedrogim i nowoczesnym układem graficznym jak np. Mali-T764, to gwarancja wszechstronności urządzenia – nie trzeba się obawiać, że jedyną aplikacją uruchomioną i działającą w znośnym tempie będzie przeglądarka internetowa.

W większości przypadków tablety wyposażone w układy dwurdzeniowe (poza procesorami Atom Intela), lub wolniejsze czterordzeniowe (poniżej 1,2 GHz) działają po prostu dużo wolniej. Ma to niekorzystny wpływ na ogólną wygodę obsługi urządzenia, systemu operacyjnego i zainstalowanych w nim aplikacji (nawet tak podstawowych jak przeglądarka czy klient poczty elektronicznej, o grach nie wspominając).

Skoro o wydajności mowa, to pamiętaj też o sprawdzeniu ilości zainstalowanej w tablecie pamięci operacyjnej. Zbyt mała ilość RAM-u powoduje, że system działa wolno, a z biegiem czasu sytuacja się pogarsza. Ponieważ w tabletach powiększenie pamięci operacyjnej nie jest możliwe, lepiej od razu jest zapłacić więcej i zaopatrzyć się w sprzęt z przynajmniej 2 GB pamięci RAM.

Dobrze jest też zadbać o odpowiednią przestrzeń do instalacji programów. W testowanych przez nas tabletach z 8-gigabajtowym „dyskiem” dostępna przestrzeń potrafi wyczerpać się już po kilku tygodniach. Sam system operacyjny zajmuje ponad 2 GB, a na instalację ulubionych programów zostaje tylko kilka gigabajtów. Optymalny wybór to 16 GB wbudowanej pamięci flash.

Ważna jest też obecność czytnika kart pamięci, który pozwoli rozszerzyć dostępną przestrzeń na dane. Tanie tablety mają proste czytniki obsługujące karty pamięci do 32 GB, droższe współpracują z kartami pamięci o pojemności 64, a nawet 128 GB.

Wreszcie, ekran – podstawowe narzędzie pracy z tabletem. Od jego jakości pracy zależy jakość pracy całego urządzenia. Czcionki i inne elementy wyświetlane na ekranach działających w rozdzielczości 1024 x 768 lub 1280 x 800 mogą być nieostre. To wina zbyt małego zagęszczenia pikseli na cal. Bardzo ważna jest też jasność ekranu (luminancja) – im jest wyższa, tym lepsza widoczność obrazu w pełnym słońcu. Niezbędne minimum to 300 cd/m2, ale komfort pracy zapewnią modele o jasności powyżej 350 cd/m2.

8 calowe tablety pracujące w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli z uwagi na poręczne rozmiary sprawdzają się podczas pracy na zewnątrz i w domu. Spora grupa tego typu urządzeń ma wbudowany modem 3G a nawet LTE i bardzo jasne ekrany (powyżej 300 cd/m2). To dobra alternatywa dla 7 calowych tabletów.

Hity sezonu

Przetestowaliśmy najnowszą konsolę Nvidii czyli tablet Nvidia Shield z dodatkowym kontrolerem i podkładką. To 8 calowe monstrum rozłożyło na łopatki wszystkie topowe konstrukcje wykorzystujące Snapdragona 800/801. Tablet napędzany jest przez układ NVIDII Tegra K1, z akceleratorem graficznym wyposażonym w aż 192 rdzeni (architektura Kepler). Producent chwali się, że to najszybsza architektura na świecie i ma rację. Moc obliczenia najnowszej platformy Nvidii jest porównywalna do Xboxa 360 czy PlayStation 3 i dużo wyższa od innych tabletów.

Warto tu przytoczyć chociażby wyniki testu 3DMark Ice Storm Unlimited, w którym tablet Nvidii Shield Tablet uzyskał wynik 28370 pkt, Sony Xperia Z3 Tablet Compact 18246 pkt (Snapdragon 801), Samsung Galaxy TabPro 8,4 (15620 pkt). Różnice są więc ogromne a co istotne Nvidia Shield Tablet kosztuje tylko 1100 zł (w wersji bez modemu LTE i 16 GB wbudowanej pamięci flash). Doskonale poradził sobie również tablet HTC Nexus 9, który też wykorzystuje platformę Nvidii, ale z nieco wolniejszym dwurdzeniowym procesorem.

Co kupić

Producenci często oferują kilka wersji „tego samego” urządzenia. Dotyczy to najczęściej najdroższych i zarazem najlepszych tabletów, np. zwycięzca testu tablet Sony Xperia Z3 Tablet Compact dostępny jest też w tańszej o 200 zł wersji z 32 GB pamięci, ale bez modemu LTE.

Szukasz czegoś tańszego? Nie ma problemu, polecamy Kruger&Matz EAGE1065 (10,1 cali, 1920 x 1200 pikseli), który zbudowany jest na czterordzeniowym układzie Rockchipa (4 x 2 GHz) ma szybki akcelerator graficzny (Mali-T764) i kosztuje tylko 700 zł. To najlepszy tablet w swojej kategorii cenowej. Świetnym wyborem jest też LG G Pad 8 za 900 zł, który wyposażony jest w modemem LTE, dobre jakości ekran IPS (1280 x 800 pikseli) i wydajne podzespoły (Snapdragon 400). Idealnie sprawdzi się w domu i na zewnątrz.

Wydajność

Coraz większa popularność i ciągły wzrost sprzedaży tabletów sprawiły, że podzespoły wykorzystywane do ich budowy są coraz tańsze i wydajniejsze. Tablety wyposażone w czterordzeniowe procesory kupić można już w cenie poniżej 400 zł a wydajne modele z szybkim czterordzeniowym procesorem i nowoczesnym układem graficznym Mali-T764 są niewiele droższe. Wśród najwydajniejszych urządzeń prym wiedzie jednak platforma Tegry K1 (tablet Nvidii Shield Tablet ), która zdeklasowała dotychczasowego lidera Snapdragona 801. Nawet Snapdragon 805 jest od niej wolniejszy.

Ekran

Ekran to podstawowe narzędzie pracy z tabletem i od jego jakości pracy zależy jakość pracy całego urządzenia. W tabletach z ekranami o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, 1024 x 768 pikseli wyświetlane czcionki, elementy graficzne są lekko nieostre. To wina zbyt małego zagęszczenia pikseli na cal. Bardzo ważna jest też jasność ekranu (luminancja), im jest ona wyższa tym obraz będzie lepiej widoczny w pełnym słońcu. Niezbędne minimum to 300 cd/m2, ale komfort pracy zapewnią modele o jasności powyżej 350 cd/m2.

Czas pracy na baterii

Wszystkie tablety testowaliśmy przy takiej samej jasności ekranu (200 cd/m2). Test polegał na wyświetlaniu stron internetowych w pętli z wykorzystaniem interfejsu Wi-Fi.

Edward Wawrzyniak

Wyróżnione tablety

Szukasz tabletu z Androidem? Kliknij tutaj.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?