Najlepsze z najszybszych dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB

Najlepsze dyski SSD z interfejsem SATA o pojemności 240 -256 GB. Są one tańsze od modeli ze złączem M.2 czy PCI Express a do ich montażu nie są potrzebne specjalne płyty główne czy wolny slot PCI Express. Dzięki dużej pojemności pozwalają też na zainstalowanie systemu i paru gier, co nie jest możliwe w 128 GB dyskach SSD.

Dyski SSD wykorzystujące interfejs SATA III można zamontować w komputerze stacjonarnym, laptopie a nawet ultrabooku (większość modeli ma grubość ok 7 mm). Nic nie stoi również na przeszkodzie aby można było z nich korzystać również w starszych komputerach wyposażonych w kontroler SATA II. Odczujemy jedynie spadek wydajności bo szybkość pracy dysku SSD będzie ograniczona przez wolniejszy interfejs (do 300 MB/s).

Przetestowaliśmy 10 dysków SSD o pojemności od 240 do 256 GB. Najdroższe modele kosztują ok 600 zł (Samsung Pro czy GoodRam Iridium PRO, Plextor M6 Pro) czyli prawie dwukrotnie więcej od najtańszego modelu Crucial BX100 SSD (ok 359 zł). To spora różnica, która od razu przekłada się na koszt gigabajta, który w testowanych dyskach SSD waha się od 1,44 zł (Crucial BX100 SSD) do ponad 2,5 zł (Plextor M6 Pro). Co ważne dyski te mają zbliżoną pojemność (240 -256 GB), skąd się bierze więc tak duża rozpiętość cenowa?

Jeszcze do niedawna na cenę dysku SSD duży wpływ miała jego wydajność. Porównując dane producentów dotyczące szybkość testowanych przez nas dysków SSD nie trudno jednak dojść do wniosku, że te czasy już minęły. Różnice w szybkości odczytywania danych są niewielkie i wynoszą kilka procent.

Najlepsze dyski SSD - szybkość sekwencyjnego odczytywania danych - dane producentów

Najlepsze dyski SSD - szybkość sekwencyjnego odczytywania danych - dane producentów

Analizując podawaną przez producentów maksymalną szybkość zapisywania danych również coraz trudniej jest dostrzec różnicę pomiędzy tańszymi a najdroższymi dyskami SSD. Np. dysk Samsunga 850 Pro (600 zł) jest teoretycznie wolniejszy podczas zapisywania danych od tańszego dysku Kingstona HyperX SSD Savage (449 zł).

Szybkość sekwencyjnego zapisywania  danych - dane producnta

Szybkość sekwencyjnego zapisywania danych - dane producnta

Za co więc właściwe płacimy, kupując najdroższe dyski SSD z interfejsem SATA? Głównie za ich niezawodność i możliwość pracy z większym obciążeniem. Tańsze nośniki SSD objęte są 3- letnim okresem gwarancyjnym z limitem lub bez limitu danych. Podczas gdy najdroższe dyski SSD mają wydłużoną gwarancję do 5 (Plextor M6 Pro, GoodRam Iridium PRO) a nawet 10 – lat (Samsung 850 Pro). Oferują też ponadprzeciętną długość bezawaryjnej pracy (powyżej 2 mln godzin). Pozostaje tylko zastanowić się czy tak długa gwarancja będzie nam do czegoś potrzebna?

Interfejs SATA III (teoretyczna przepustowość to 600 MB/s a rzeczywista ok 560 MB/s) powoli staje się wąskim gardłem, dla korzystających z niego dysków SSD. Wystarczy spojrzeć na wyniki odczytu sekwencyjnego uzyskanego w teście CrystalDiskMark, aż sześć na dziesięć dysków SSD pracowało z szybkością ok 560 MB/s, czyli z maksymalną wydajnością SATA III.

CrystalDiskMark - Maksymalna szybkość odczytu

CrystalDiskMark - Maksymalna szybkość odczytu

Co ważne to modele w cenie ok 600 zł, ale i tańsze jak np. Crucial MX200 SSD (ok 410 zł), Kingston HyperX SSD Savage (562 MB/s). Za pięć lat prawdopodobnie i tak większość komputerów będzie wykorzystywać wydajniejsze dyski SSD z interfejsem PCI Express, które już teraz osiągają szybkość prawie 2000 MB/s (Intel SSD 750). Dlatego inwestycja w najdroższe dyski SSD z interfejsem SATA ma sens gdy planujemy budowę np. małego serwera, czyli komputera do pracy z większym obciążeniem. Do domowego komputera, laptopa w zupełności wystarczą modele ze średniego przedziału cenowego a nawet te najtańsze, bo i tak pracują kilkukrotnie szybciej niż dyski HDD.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?