Najnowsze rutery IEEE802.11ac

Najwydajniejsze obecnie routery bezprzewodowe to modele obsługujące standard IEEE 802.11ac. Pracują one w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz. Przetestowaliśmy najnowsze wersje tych urządzeń, zarówno najszybsze, jak i nieco wolniejsze, o dobrym stosunku ceny do możliwości. 

Routery zgodne ze specyfikacją IEEE 802.11n, w zależności od liczby anten (modułów) mogą pracować z teoretyczną przepustowością 150 Mb/s, 300 Mb/s lub 450 Mb/s. Podobną sytuację mamy w routerach ac, tyle że liczba kombinacji jest większa. O szybkości przesyłania danych decydują technologie 802.11n (150–450 Mb/s) i 802.11ac (433–1300 Mb/s).

Maksymalna przepustowość najnowszych routerów może być dużo wyższa, bo pojedynczy moduł IEEE 802.11ac ma wydajność 433 Mb/s, a nie 150 Mb/s. Routery ac mogą działać w paśmie 5 GHz, z kanałami o szerokości 80 MHz, a teoretycznie nawet 160 MHz. W przypadku IEEE 802.11n standardowy kanał ma szerokość 20 MHz, a maksymalnie można go zwiększyć tylko do 40 MHz. Ma to istotny wpływa na zasięg i szybkość przesyłania danych, która przy wykorzystaniu kanałów o szerokości 160 MHz może wzrosnąć do 6,9 Gb/s. Obecnie najwydajniejsze routery mogą teoretycznie osiągnąć 1,3 Gb/s z użyciem kanałów 80 MHz.

Lepszy zasięg

Propagacja sygnału przez router n do innych urządzeń jest mało efektywna – przypomina to fale rozchodzące się po powierzchni wody po wrzuceniu do niej kamienia. Tymczasem zastosowana w standardzie IEEE 802.11 ac technologia formowania wiązki sprawia, że połączenie jest „nakierowane” na urządzenie odbierające sygnał. Trudno jednak konkretnie określić, o ile ta technologia jest skuteczniejsza – dużo zależy od lokalizacji routera i czasu, kiedy jest używany. Posłużymy się natomiast przykładem: smartfon HTC ONE przy wykorzystaniu standardowej sieci n tracił zasięg w najbardziej oddalonym od routera pokoju, w którym większość ścian jest nośnych (zbrojony beton), a przy wykorzystaniu sieci 5 GHz jakość połączenia była dobra. Dlatego chcąc zwiększyć zasięg i wydajność , warto go wymienić na model zgodny ze standardem IEEE 802.11ac.Edimax BR-6478AC to jeden z najtańszych ruterów z interfejsem Wi-Fi IEEE 802.11ac. Nagrodziliśmy go wyróżnieniem najlpesza opłacalność.

Oprogramowanie ma znaczenie

Możliwości osobnego ustawienia parametrów sieci 2,4 i 5 GHz to norma w routerach ac. Obie sieci bezprzewodowe są domyślnie w tych urządzeniach włączone, więc w teorii nie trzeba nawet wchodzić do panelu konfiguracyjnego. Warto jednak tam zajrzeć, żeby uruchomić czy skonfigurować dodatkowe opcje, np. serwer multimediów DLNA, kontrolę rodzicielską (z opcją blokowania stron), gościnny dostęp do sieci.

Zauważyliśmy za to jedną poważną wadę dotyczącą aktualizowania oprogramowania: w większości testowanych urządzeń wymagało to użycia zewnętrznego pliku. To dość niewygodne, bo trzeba przeszukać stronę internetową producenta i sprawdzić, czy jest nowsza wersja firmware’u. Tylko nieliczne routery (m.in. D-Linka i Asusa) potrafią automatycznie ją ściągnąć i zainstalować - przyznawaliśmy za to więcej punktów w kategorii możliwości.

Procedura testowa

Wszystkie routery testowaliśmy w dwóch różnych środowiskach: standardowym (obok stanowiska testowego działały inne sieci bezprzewodowe) oraz optymalnym (wpływ czynników negatywnie oddziałujących na sieć bezprzewodową był jak najmniejszy). Każdy router testowany był wielokrotnie przez kilka dni po rząd, a uwzględnialiśmy najlepsze wyniki, jakie osiągnął w ciągu całego cyklu. Do testów używaliśmy karty sieciowej Asusa PCE AC-66 IEEE 802.11 ac, zgodnej ze standardem AC1750. Wyposażona jest w trzy anteny, które ustawiliśmy w odległości ok. dwóch metrów od testowanego routera. Karta była zainstalowana w komputerze stacjonarnym, a testowany router podłączaliśmy do laptopa za pomocą gigabitowego interfejsu LAN. Na obu komputerach uruchamiany był program testujący, który mierzył prędkość transferu między nimi z wykorzystaniem protokołu UDP i próbek o wielkości 16 384 bajtów.

Wyniki

Zarówno w optymalnych, jak i standardowych warunkach najszybsze okazały się routery D-Link DIR-868L i Linksys EA6700, które pracowały z maksymalną przepustowością nieco ponad 600 Mb/s. To spore osiągnięcie, zwłaszcza że najwydajniejsze routery IEEE 802.11n w idealnych warunkach osiągają prędkość do 150-200 Mb/s.

Technologia IEEE 802.11ac pozwala na produkcję routerów nawet z ośmioma antenami (osiem kanałów).To jednak teoria, bo w praktyce najszybsze routery ac mają sześć anten i pracują z kanałami o szerokości 80 MHz (1300 Mb/s). W większości sprzętu najnowszej generacji anteny zewnętrzne zastąpiono konstrukcjami umieszczonymi wewnątrz obudowy – na przykład modele D-Linka mają kształt walca, a Asus RT-AC56U wygląda jak nowoczesny odtwarzacz. Szkoda, że niektórzy producenci, przykładając dużą wagę do nowoczesnego wyglądu, zapominają o stronie praktycznej. W niektórych modelach brak np. diod sygnalizujących pracę sieci bezprzewodowych. Wzorowe pod tym względem są routery Asusa i Trendnetu, wyposażone w czytelne wskaźniki.

Wszystkie testowane routery mogą działać dwuzakresowo, z częstotliwością 5 GHz (standard 802.11ac) i 2,4 GHz (IEEE 802.11n). Można więc do nich podłączać popularne urządzenia z interfejsem IEEE 802.11n i najnowsze smartfony czy tablety z modemami IEEE 802.11ac.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?