Okiem cyfrowego strażnika

Kamery IP to niezbędny składnik systemu monitorowania, pozwalający kontrolować dostęp do domu, mieszkania, posesji czy biura. Z bardzo bogatej oferty rynkowej kamer IP wybraliśmy najnowsze modele przystosowane do pracy w różnych warunkach i poddaliśmy je gruntownym testom.

Rozwój technik przetwarzania obrazu i spadek cen urządzeń wideo umożliwia coraz powszechniejsze stosowanie w systemach monitoringu cyfrowych kamer IP wykorzystujących do pracy sieci komputerowe. W zależności od wariantu kamery IP oferują różne możliwości i wyposażenie. Do wyboru są konstrukcje do pracy wewnątrz, na zewnątrz, z matrycami megapikselowymi lub większymi, obudowami odpornymi na warunki atmosferyczne, ruchomą głowicą czy „wandaloodporne”. Ciekawą kategorią są też kamery z obiektywami szerokokątnymi (fisheye), które za pomocą jednego obiektywu potrafią rejestrować obraz niemal całego pomieszczenia (360 stopni).

Kamery IP przewyższają modele analogowe pod wieloma względami. Przede wszystkim są bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, bo oferują większą rozdzielczość obrazu (nawet kilka megapikseli), łatwiejszy i bardziej wszechstronny podgląd oraz możliwość wykorzystania już istniejącej sieci komputerowej do przesyłania obrazu, a nawet zasilania. Wiele operacji na obrazie, np. kodowanie sygnału wideo, monitorowanie ruchu, wykonywanych jest od razu w kamerze. Niektóre modele wyposażone są też w czynniki kart pamięci (najczęściej kart SD/SDHC), na których rejestrowane są dane bez konieczności ich gromadzenia na zewnętrznym urządzeniu.

Obudowa ma znaczenie

O możliwościach kamery decyduje kilka elementów. Jednym z nich jest konstrukcja obudowy. To element szczególnie istotny w wypadku kamer pracujących na zewnątrz, gdzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne. Testowany przez nas model Etrovision EV8782U-B HD ma np. „tubową” obudowę z grubego aluminium, odporną na działanie wody i pyłu (norma IP67). Podobne właściwości ma też D-Link DCS-7513. Trochę inaczej są skonstruowane kamery kopułowe, np. Messoa NDR891PRO, zamknięta w bardzo mocnej kulistej obudowie (przystosowanej do montażu na suficie). To też jedna z nielicznych kamer zgodnych z najnowszą normą IK10 (jeden z najwyższych stopni ochrony mechanicznej). Dzięki mocnej konstrukcji doskonale sprawdzi się niemal w każdych warunkach.

Praca w różnych warunkach

Kamery IP dobrze działają w ciągu dnia, oferując odpowiednią szczegółowość i jakość wyświetlanego obrazu. Dotyczy to szczególnie modeli potrafiących rejestrować obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (2-megapikselowe). W nocy natomiast przydają się systemy doświetlające przestrzeń przed kamerą. Producenci stosują w tym celu diody LED świecące w podczerwieni (promienniki podczerwieni).

Diody to rozwiązanie tanie w produkcji i do tego funkcjonalne, bo dzięki niemu kamera rejestruje obraz w nocy, chociaż nie emituje światła widzialnego dla ludzkiego oka. Do tego diody LED zużywają niedużo energii, co pozwala na stworzenie funkcjonalnego i energooszczędnego systemu do pracy w nocy, który będzie zasilany z sieci komputerowej zgodnej ze standardem PoE (Power over Ethernet).

Wybierając kamerę IP przystosowaną do pracy w nocy, warto sprawdzić zasięg doświetlenia. Na „wydajność” systemu doświetlającego decydujący wpływ ma liczba zamontowanych diod. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im jest ich więcej, tym kamera będzie miała większy zasięg widzenia w nocy, ale wiele zależy też od rodzaju promiennika podczerwieni i sposobu pracy kamery (ustawienia ekspozycji, jasność obiektywu). Są modele wyposażone w kilka dużych promienników podczerwieni (Air Live) które doskonale widzą obraz w nocy. Niestety często dzieje się to kosztem utraty jakości, a obraz jest niewyraźny, pozbawiony kolorów i głębi. Praca w nocy w wykorzystaniem promienników podczerwieni nie zakłóca natomiast funkcjonowania systemów wykrywających ruch w obrębie „widzianego” przez kamerę pola. Od kamer IP należy oczekiwać siły podświetlenia w promieniu minimum 10 metrów (optymalnie – 25 metrów). W praktyce zasięg doświetlania nośnego i tak jest mniejszy i w dużym stopni zależny od warunków zewnętrznych. Na przykład podczas pełni obraz rejestrowany jest o kilka metrów dalej, podczas gdy w pochmurną noc na terenach słabo zaludnionych efektywny zasięg może się zmniejszyć nawet do połowy wartości podawanej przez producenta.

Rozdzielczość matrycy

Profesjonalne kamery IP, wyposażone w mechanizm obrotu głowicy i matrycę o rozdzielczości kilku megapikseli, przeznaczone są do obserwacji dużych obszarów, np. hal lotniskowych czy sportowych. Mogą rejestrować obraz w z szybkością 20 lub 30 klatek na sekundę i w rozdzielczości Full HD, co bardzo się przyda, gdy trzeba kogoś zidentyfikować. W zastosowaniach domowych takie urządzenia są rzadziej wykorzystywane – przede wszystkim ze względu na cenę. Do ochrony gospodarstwa domowego w zupełności wystarczą modele 1–3-megapikselowe, kosztujące ponad tysiąc zł. Podstawowe modele, wyposażone w megapikselowe przetworniki obrazu, świetnie sprawdzą się na każdej posesji, bez problemów wykrywając wtargnięcie niepożądanych osób. Droższe konstrukcje mogą być doskonałym składnikiem zaawansowanego systemu monitorowania i pomóc w identyfikacji sprawców (wyższa rozdzielczość matrycy i „jasny” obiektyw pozwalają na lepsze odwzorowanie szczegółów). Ważne, aby kamera potrafiła kompresować obraz wydajnym kodekiem H.264, co sprawia, że przesyłany przez sieć obraz nie zajmuje całego łącza. Powinna też mieć możliwość wpływu na stopień kompresji (w interfejsie WWW kamery najczęściej jest opcja odpowiedzialna za jakość transmisji wideo i audio – tam należy szukać opcji ustawiania kompresji). Trzeba jednak pamiętać, że im większa kompresja, tym gorsza jakość obrazu i dźwięku.

Widok 360 stopni

Kąt widzenia typowej kamery IP to 50–60 stopni – za mało, żeby objąć zasięgiem całą przestrzeń pomieszczenia z jednego narożnika. Z myślą o rozwiązaniu tego problemu opracowany kamery typu Pan / Tilt / Zoom (PTZ), których obiektywy mogą się obracać w osi pionowej i poziomej i dostarczać oglądów 360-stopniowych. Te dodatkowe opcje mogą nawet podwoić cenę urządzenia, a elementy ruchome będą wymagać dodatkowej konserwacji. Ciekawym przedstawicielem tej grupy jest Messoa NDR891Pro. Urządzenie ma masywną i świetnie wykonaną obudowę (która pozwala na przymocowanie kamery do sufitu) oraz głowicę PTZ.

Tańszą alternatywą są kamery z obiektywem fisheye (ultraszerokokątnym). Najczęściej służą do monitorowania pomieszczeń. Niektóre z nich nawet dzielą obraz na kilka części, dając odrębny widok poszczególnych fragmentów obrazu tak, jakbyśmy korzystali z kilku standardowych kamer. Oczywiście dzieje się to kosztem jakości obrazu, ale w wypadku biur, sklepów jest rozwiązaniem wartym uwagi.

Na co zwracać uwagę

W testach skupiliśmy się na kamerach IP do pracy na zewnątrz w dzień i w nocy. Większość to konstrukcje stacjonarne w solidnych, metalowych lub aluminiowych obudowach, odpornych na warunki atmosferyczne i przystosowanych do montażu na ścianach. Najbardziej zaawansowane potrafią rejestrować obraz najwyższej jakości i mają rozbudowane możliwości, które można wykorzystać do budowy inteligentnego systemu dozorującego do profesjonalnych zastosowań. Modele tańsze polecamy do budowy domowego systemu, są dobrze wyposażone w wielostrefowe systemy wykrywania ruchu, nowoczesny kodek H264 i dobrze działające systemy doświetlania w nocy.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"