Słuchawki nauszne dla każdego - test najlepszych modeli

Różnorodność modeli dostępnych w sprzedaży słuchawek może przyprawić o zawrót głowy. Wyboru nie ułatwia duża rozpiętość cenowa tego typu urządzeń. Przetestowaliśmy słuchawki z segmentu urządzeń nausznych i podpowiadamy, jak dobrać zestaw zapewniający dobrą jakość dźwięku.

Słuchawki z pałąkiem i douszne, dokanałowe, modele o konstrukcji otwartej, półotwartej i zamkniętej… Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, jakimi właściwościami wyróżniają się poszczególne konstrukcje. Przykładowo słuchawki o otwartej konstrukcji nie izolują ucha, dlatego korzystając z nich, oprócz muzyki słyszysz także dźwięki z otoczenia.

Zestawy z pałąkiem o zamkniętej konstrukcji oferują m.in. lepszą dynamikę niskich tonów. Konstrukcja nauszników z dokładnie przylegającymi do głowy poduszkami pozwala wytłumić dźwięki otoczenia – te urządzenia dobrze się sprawdzą, gdy słuchasz muzyki w autobusie, pociągu i wszędzie tam, gdzie średni poziom natężania dźwięku jest kilkukrotnie wyższy od tego, którego doświadczasz w mieszkaniu. Z kolei wadą tych słuchawek jest słaba wentylacja uszu i dyskomfort często pojawiający się przy długotrwałym używaniu. Ponadto nadmiernie głośne korzystanie z nich może spowodować pogorszenie słuchu, a odcięcie się od dźwięków dochodzących z zewnątrz stwarza inne zagrożenia, np. przechodząc przez ulicę nie usłyszysz nadjeżdżającego samochodu.

Zobacz również:

Z kolei słuchawki półotwarte to rozwiązanie środka, sprawdzające się w każdych warunkach – nie tylko wystarczająco dobrze tłumią dźwięki otoczenia, ale i nie wywołują uczucia dyskomfortu przy długotrwałym noszeniu.

Aktywne systemy wyciszające

Czy przy wyborze słuchawek warto brać pod uwagę wyposażenie ich w aktywny system wyciszający dźwięki otoczenia? Czy takie rozwiązanie, np. przy półotwartej czy otwartej konstrukcji, jest równie dobre jak w słuchawkach zamkniętych? Niestety, nie ma na to prostej odpowiedzi. Sposób pracy słuchawek z funkcją redukcji szumu jest różny. Zewnętrzne dźwięki mogą być zagłuszane przez słuchawki dzięki możliwości wytworzenia zagłuszającej fali dźwiękowej. Problem w tym, że nawet najlepszy system redukcji szumu nie zapewni 100-procentowej skuteczności. Może idealnie spisywać się np. w samolocie, ale będzie działał gorzej w czasie spaceru na zatłoczonym chodniku. Dlatego najbardziej zaawansowane modele umożliwiają wybór trybu pracy („biuro”, „samolot”, „metro”, itp.). Jeżeli chcesz odciąć się od świata ścianą dźwięku płynącego ze słuchawek, zestaw o zamkniętej konstrukcji z funkcją redukcji szumu jest dla ciebie.

Oferty słuchawek obniżone o conajmniej 20%:

Na co zwracać uwagę

Warto pamiętać, że zdrowe ucho przeciętnego dorosłego człowieka słyszy w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz, co nie przeszkadza producentom słuchawek chwalić się sporo szerszym zakresem częstotliwości dźwięku reprodukowanego przez swoje urządzenia. Niestety, dźwięki poza tym pasmem są dla nas niesłyszalne. Ponadto nie ma jednej, wspólnej metody pomiarowej, więc trudno porównać dane różnych wytwórców. Często okazuje się, że słuchawki, które według specyfikacji producenta oferują pasmo np. 6–28 000 Hz, w rzeczywistości brzmią fatalnie, podczas gdy modele z podanym zakresem 20–22 000 Hz są pod tym względem zdecydowanie lepsze. Zatem parametr określający zakres przenoszonego pasma nie może być jedynym kryterium przy wyborze słuchawek, bo nie daje pewności co do jakości oferowanego przez urządzenie dźwięku.

Inna często podawana przez producentów wartość to zniekształcenia harmoniczne. Im są mniejsze, tym w sygnale dźwiękowym występuje mniej szumów i zakłóceń. W najlepszych zestawach słuchawkowych wynoszą nie więcej niż 0,5%, a wartość 1% to już dużo. Warto też zwrócić uwagę na impedancję słuchawek (oporność zastosowanych w słuchawkach przetworników). Jeśli jest ona dużo wyższa niż „moc” urządzenia, do którego podłączane są słuchawki, to będą grały ciszej, a w skrajnych przypadkach nawet gorzej.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"