Smartfony dual-SIM. Top10 urządzeń

Smartfony z możliwością włożenia dwóch kart SIM to idealne rozwianie dla posiadaczy więcej niż jednego numeru komórkowego, np. prywatnego i firmowego. W naszym teście sprawdziliśmy możliwości dziesięciu tego typu urządzeń.

Do testów zaklasyfikowaliśmy tylko te smartfony, które spełniają minimalne wymagania w zakresie jasności ekranu (300 cd/m2). Jeśli panel ma mniejszą jasność, użytkownik w słoneczny dzień zmuszony jest na „ślepo” odbierać połączenia, nie mówiąc o przeczytaniu czegokolwiek. Na szczęście, urządzenia niespełniające tego kryterium należą do mniejszości, a jasność co najmniej 450 cd/m2 to już standard.

Nie mylcie jednak jasności ekranu z jakością wyświetlanego na nim obrazu. O jakości decyduje odpowiednie zbilansowanie trzech podstawowych barw (zielony, czerwony, niebieski), kąty widzenia, zagęszczenie pikseli i rozdzielczość ekranu. Zdarza się, że smartfony mają np. bardzo jasne ekrany, ale o zachwianych proporcjach kolorów. Wystarczy spojrzeć na wyniki testu ekranów: w tanich smartfonach temperatura barwowa wyświetlanego obrazu często przekracza 10 000 stopni Kelwina (duża przewaga koloru niebieskiego nad pozostałymi), podczas gdy powinna oscylować w okolicach 6500 stopni. To sprawia, że kolory są „zimne”, a biel jest zabarwiona na niebiesko. Niestety, rzadkością są smartfony z jasnymi ekranami o temperaturze barwowej 6000–7000 K.

Zobacz również:

Smartfony dual-SIM - jak testowaliśmy

Sporo uwagi poświęciliśmy praktycznym aspektom budowy i działania smartfonów dual-SIM. Ograniczyliśmy do minimum suchą specyfikację na rzecz bardziej praktycznych informacji, takich jak: możliwość wymiany akumulatora, zdejmowalna tylna klapka, umiejscowienie gniazda USB i przycisków kontrolnych. Oprócz informacji o przekątnej i rozdzielczości montowanych w smartfonach wyświetlaczy podajemy też informacje o zagęszczeniu pikseli w ekranie – to parametr, który w istotny sposób wpływa na jakość wyświetlanych czcionek, elementów graficznych (im wyższy, tym lepiej). Za pomocą profesjonalnego kolorymetru sprawdziliśmy również jasność montowanych w smartfonach ekranów i temperaturę barwową. Tego typu informacji często nie znajdziecie na stronach producentów, a mają one istotny wpływ na obsługę i pracę urządzenia.

Większość smartfonów dual-SIM ma jedno gniazdo SIM do połączeń telefonicznych i internetowych oraz drugie tylko do GSM. Niestety, nie zawsze w specyfikacji producenci podają, jakie formaty kart SIM dany model obsługuje. To spore niedopatrzenie, dlatego wyręczyliśmy pod tym względem dostawców i dokładne informacje o formacie obsługiwanych kart SIM umieściliśmy w naszej tabeli.

Smartfony dual-SIM - wnioski z testów

Koszt wykonania tanich smartfonów dual-SIM, dostępnych w sprzedaży detalicznej za 200–250 zł, to kilkadziesiąt złotych, trudno więc oczekiwać od nich zaawansowania technicznego. Dwurdzeniowy procesor i ekran o niskiej rozdzielczości (najczęściej 800 x 480 pikseli) wykluczają w zasadzie użycie takiego sprzętu w bardziej złożonych zastosowaniach – co to za smartfon, z którego można tylko zadzwonić, sprawdzić pocztę czy wysłać SMS? Nawet przeglądanie stron internetowych jest dosyć uciążliwe. Sporym problemem jest też mała objętość wbudowanej pamięci RAM, zwykle nie większa niż 1 GB, i pamięci flash (do 4 GB).

Jakość wykonania obudów również pozostawia sporo do życzenia, a fora internetowe pełne są postów z opisami usterek i „przygód z serwisem producenta”. Lepiej więc dołożyć kilkaset zł do sprzętu, który nie będzie sprawiał problemów – można takie dostać już za ok. 400 zł.

Najlepsze pod względem stosunku ceny do możliwości są jednak modele w cenie powyżej 600 zł. Chociaż brak im metalowych obudów, mile zaskakują jakością wykonania i wyglądem. Wyposażone są też w niezłe ekrany 720p i wydajne akumulatory (wydajność tych ostatnich sprawdzaliśmy, odtwarzając wideo na smartfonie z w pełni naładowanym akumulatorem do jego całkowitego rozładowania, przy jasności ekranu 200 cd/m2). Najdroższe urządzenia bez przesady można uznać za kwintesencję stylu i jakości.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"