Telewizory 42-55 cali w teście. Obraz jak się patrzy!

W teście zgromadziliśmy telewizory LCD pięciu znanych i lubianych producentów. Są to modele z ekranami o przekątnych od 42 do 55 cali. Choć większość z nich ma rozdzielczość Full HD, dwa telewizory mogą się ekranami 4K. Zobaczcie jak wypadły.

Największym kontrastem mogły poszczycić się oba modele Sony: KDL-42W705B (2880:1) i KDL-50W805B (2750:1) oraz Panasonic TX-48AS640E (2770:1). Dwa pozostałe modele z matrycami VA należały z kolei do firmy Samsung. O ile 48-calowy UE48H6200 osiągnął dobry wynik (2500:1), to dużo droższy UE55HU8500 (z ekranem 4K) miał dużo niższy współczynnik kontrastu równy 1730:1. Skąd taki (dość przeciętny) wynik? UE55HU8500 wyposażono w 55-calową zakrzywioną matrycę UHD pierwszej generacji, podczas gdy np. mniejszy UE48H6200 posiada wyświetlacz, który powstał w drodze ewolucji znanych i udanych matryc 46-calowych. Już poprzednie wersje tych matryc miały kontrast rzędu 1800-2000:1, a jeszcze lepszy wynik najnowszego modelu UE48H6200 tylko potwierdza pozytywny kierunek ewolucji średnich matryc Samsunga.

Ponadto, UE55HU8500 posiada zakrzywiony ekran, co również mogło nie pozostać bez wpływu na wyższą niż w mniejszym modelu jasność czerni, a to ze względu na konieczność opracowania całkowicie nowego reflektora światła (ang. light guide plate). Na szczęście nowy, wklęsły wyświetlacz UE55HU8500 ma też zalety: czerń była niesamowicie jednolita bez jakichkolwiek chmurek, przejaśnień czy ulotów światła (ang. clouding). Jest to znakomite osiągnięcie, zwłaszcza jeżeli uwzględnimy dwa fakty. Po pierwsze, mamy do czynienia z zakrzywionym wyświetlaczem pierwszej generacji, a przecież, jak pokazuje historia techniki, pierwsze wersje nowych rozwiązań technicznych często nie są do końca dopracowane. Po drugie, telewizory LCD/LED nadal mają mniejsze lub większe problemy z niejednolitością czerni, o czym świadczy przypadek Panasonica TX-47AS650E i Sony KLD-50W805B, które otrzymały najniższe noty w tej właśnie kategorii.

Zobacz również:

Smart TV: jak kupić, żeby nie żałować

Telewizor idealny i uniwersalny, a takiego poszukuje większość nabywców, w zasadzie nie istnieje. Wbrew temu, co usiłują nam wmówić producenci odbiorników tv, każdy model – tak, tak, nawet najdroższy! – ma wady. Wybierając telewizor, należy najpierw je poznać, a potem zastanowić się, czy można je zaakceptować.

Dowiedz się, jak kupować Smart TV.

Dobre miejsca pod względem jednolitości czerni zajęły ex aequo Toshiba 47L7453 oraz Panasonic TX-48AS640E. Co ciekawe, dobre wyniki oba telewizory zawdzięczają zupełnie różnych rodzajom podświetlenia: Toshiba ma tzw. pełne podświetlenie (choć bez matrycowego wygaszania) i matrycę typu IPS, a Panasonic tradycyjne podświetlenie krawędziowe i matrycę typu VA. Jak widać, dobrą jednolitość czerni można osiągnąć różnymi sposobami.

Toshiba 47L7435

Toshiba 47L7435

Nasz ranking czerni i kontrastu zamykają (jak zwykle) telewizory z wyświetlaczami typu IPS. Przypomnijmy, że matryce IPS zapewniają mniejszą degradację kolorów pod kątem (tzw. szersze kąty widzenia) oraz często lepsze odwzorowanie niuansów kolorystycznych, ale niestety kosztem jaśniejszej czerni i niższego kontrastu.

Kolory

W tej kategorii nie było większych niespodzianek. Ogólnie wszystkie telewizory osiągnęły dobre lub bardzo dobre wyniki. Średni błąd odwzorowania barw (CIEDE94) mieścił się w przedziale 1,9-4,7 i to w ustawieniach fabrycznych – po kalibracji wyniki były jeszcze lepsze. Gdy pod uwagę weźmiemy jakość odwzorowania kolorów pod kątem, okaże się, że przewagę tradycyjnie zdobywają telewizory z wyświetlaczami typu IPS (LG, Toshiba oraz 47-calowy Panasonic). W pozostałych modelach z matrycami VA kolory w mniejszym lub większym stopniu bledną (tracą nasycenie) pod kątem.

Pod względem odwzorowania kolorów w całej testowej stawce bardzo pozytywnie wyróżniał się Sony KDL-42W705B, którego średnia delta E wyniosła zaledwie 1,9 i to w ustawieniach fabrycznych. Ten świetny wynik potwierdza obiegową opinię o bardzo dobrym odwzorowaniu barw w telewizorach Sony.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"