MSI G41M-FIDP

Zalety:

  • Niska cena
  • Prosta, ale solidna konstrukcja
  • Nie wymaga używania oddzielnej karty graficznej
  • Niezła wydajność

Wady:

  • Ograniczona liczba gniazd

MSI G41M-FIDP to niezła płyta ze zintegrowaną grafiką i podstawką LGA775. Niestety dobre procesory Intela nie są w stanie zakamuflować faktu, że zintegrowane rozwiązania tej firmy znacznie ustępują konkurencji spod znaku AMD.

MSI G41M używa chipsetu Intela z mostkiem północnym Intel G41 i południowym Intel ICH7. Chipset został wyposażony w zintegrowany układ graficzny Intel GMA X4500. Dość dobrze radzi on sobie z obsługą starszych gier, ale nowsze są poza jego zasięgiem. Mimo tego układ doskonale nadaje się do wykorzystania w komputerze biurowym.

Płyta obsługuje pamięci DDR2 o częstotliwości pracy 667 i 800 MHz. Znajdziemy na niej dwa gniazda RAM. Instalować możemy procesory dwu- i czterordzeniowe dla podstawki LGA 775 i FSB 800, 1066 lub 1333 MHz. To oznacza kompatybilność z niemal wszystkimi modelami Core 2 Duo i Quad. Na płycie znajdziemy cztery złącza do napędów SATA i jedno do dwóch napędów ATA. Karty rozszerzeń można instalować w dwóch gniazdach PCI, bądź też pojedynczych PCI-Express x 16 i PCI-Express x1. Sekcja zasilania procesora jest trójfazowa ale dobrze poradziła sobie z testowym Core 2 Quad QX 6850. Układ chłodzenia to aluminiowe radiatory na mostku północnym i południowym. Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda: PS2 myszy i klawiatury, cztery USB, sześć mini-jack pojedyncze RJ-45, D-Sub. DVI i Display Port.

Rozmieszczenie elementów płyty można uznać za poprawne o ile tylko nie będziemy chcieli zmieniać podzespołów. Przeszkadza zbyt mocne przysunięci gniazd pamięci do gniazda PCI-Express x16 oraz umieszczenie gniazda zasilania 4-pin pośrodku płyty. Poprowadzenie kabla zasilającego jest kłopotliwe i wymaga uważnego montażu. W innym przypadku kabel może blokować łopatki wentylatora układu chłodzenia. Podczas testów płyta pracowała stabilnie. Osiągnięte wyniki testów były bardzo dobre. Nie zanotowaliśmy żadnych przykrych niespodzianek.


Zobacz również
Test Ryzen 7 1800X - sensowna i tania alternatywa dla Intela
Test Nintendo Switch: nowa, intuicyjna, modularna konsola i jej rozczarowujący zestaw gier